fbpx

Autyzm – poznaj historię tych dzieci

Autyzm to ogólne zaburzenie rozwojowe, które wciąż stawia przed lekarzami i badaczami wiele pytań. Nie jesteśmy w stanie przeciwdziałać spektrum, ale możemy mu pomóc. Poznaj historię prawdziwych ludzi, którzy zmagają się z autyzmem, ponieważ jest to sprawa dzieci, jak i dorosłych.
Autyzm - poznaj historię tych dzieci

Jak sesje hiperbaryczne wpływają na dzieci, które dotknął autyzm? – Studium przypadków

Autyzm to ogólne zaburzenie rozwojowe, które wciąż stawia przed lekarzami i badaczami wiele pytań. W poprzednim artykule omówiliśmy ogólne działanie tlenoterapii hiperbarycznej na neurony i samopoczucie pacjenta ze spektrum autyzmu. W tym artykule przedstawimy kolejne przebadane przypadki, w których właśnie tlenoterapia hiperbaryczna okazała się ogromnym wsparciem w ich terapii.

Na temat autyzmu krąży wiele mitów. Najpopularniejszym z nich mówi, że autyzm jest to zaburzenie spowodowane brakiem bliskiej więzi z matką. Ogromną popularność zyskuje też kolejny nieprawdziwy pogląd, na to że autyzm może być wynikiem powikłania po podaniu dziecku szczepionki przeciwko odrze. Wielu rodzicom wydaje się, że dziecko z autyzmu wyrośnie i nie potrzebuje żadnej pomocy – jest wprost przeciwnie.

Dziecko ze spektrum autyzmu potrzebuje wiele wsparcie i ciągłej pomocy w edukacji oraz pomocy zdrowotnej. Jedną z metod uznawanych za wsparcie takiej rehabilitacji jest właśnie tlenoterapia hiperbaryczna. W Stanach Zjednoczonych stosuje się ją już od ponad 20 lat.

Jakie są tego efekty i co o badaniach na ten temat sądzi środowisko naukowe? Przedstawiamy dwa studia przypadków oraz opinie innych badaczy na temat tlenoterapii hiperbarycznej i jej wpływu na osoby dotknięte spektrum autyzmu.

Historia Ani

Neurlog Carol L. Henricks przedstawił historię Ani, która urodziła się z licznymi problemami neurologicznymi. Często miała drgawki, do 3 roku życia praktycznie nie gaworzyła i nie mówiła. W wieku 9 lat dopiero uczyła się samodzielnie korzystać z toalety, jako dziesięciolatka zaczęła samodzielnie spać, a dopiero jako nastolatka zaczęła budować relacje społeczne. Mając 17 lat została poddano zabiegom z wykorzystaniem tlenoterapii hiperbarycznej. W ciągu czterech miesięcy odbyła 83 zabiegi w wieloosobowej komorze hiperbarycznej o ciśnieniu 1,5 ATA.

Wcześniej całkowicie polegała na swojej mamie, nie potrafiła rozróżnić liter i numerów, poruszała się mechanicznie. Po cyklu sesji mHBOT stała się bardziej samodzielna, po raz pierwszy w życiu zaczęła czesać włosy i ubierać się bez niczyjej pomocy. Jest w stanie tańczyć i lepiej postrzega litery, więc istnieje szansa, że nauczy się czytać.

Sesje tlenoterapii hiperbarycznej pozytywnie wpłynęły też na jej umiejętność rozpoznawania kształtów i malowania.

autyzm - poznaj historię tych dzieci

Przed zabiegami rysowała głównie przypadkowe kreski. Po tygodniu kolorowe smugi w jej kolorowankach były bardziej skoncentrowane w jednym miejscu. Po 3 tygodniach pomalowała cały obrazek, a po 5 tygodniach tlenoterapii hiperbarycznej starała się wypełnić kontury kolorami.

Poprawa u 6-letniego Andrew’a

hiperbaryczny

Powyższa grafika to zdjęcia pisma odręcznego 6-letniego chłopca, przed i po 40 sesjach tlenoterapii hiperbarycznej z wykorzystaniem ciśnienia na poziomie 1,3 ATA. Adrew miał wcześniej problem z odwzorowaniem liter. Kształty były kanciaste, nierówne i niekiedy przypadkowe. Po zabiegach jego pismo stało się wyraźne i w pełni czytelne. Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat badań nad mHBOT w terapii autyzmu, to zajrzyj do artykułu

Autyzm, czyli jak pomóc osobowości spektrum otworzyć się na świat?

Na podstawie wyników badań, wywnioskowano, że tlenoterapia hiperbaryczna poprawia m.in.:

 • koncentrację, naukę behawioralną,
 • umiejętność utrzymywania kontaktu wzrokowego,
 • zdolności poznawcze,
 • budowanie relacji społecznych,
 • zdolności komunikacyjne i językowe,
 • rozumienie związków przyczynowo-skutkowych,
 • podwyższona jakość snu,
 • umiejętności czytania i rysowania,
 • zwiększony poziom zaangażowania.

A dodatkowo:

 • redukuje stres,
 • zwiększa umiejętność rozwiązywania problemów,
 • zwiększa apetyt.

Czy tlenoterapia hiperbaryczna jest bezpieczna dla osób dotkniętych autyzmem?

Ludzie ze spektrum autyzmu reagują na tą terapię podobnie do ludzi bez problemów neurologicznych, mogą odczuwać strach przed małą przestrzenią lub wystraszyć się dźwięków dochodzących z koncentratora tlenu. Najlepszym zabezpieczeniem jest pełne uświadomienia pacjenta o przebiegu sesji. W komorze może przebywać także opiekun osoby autystycznej. Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna jest uznawana za nieinwazyjną metodę regeneracyjną. Komory hiperbaryczne do łagodnej terapii w ciśnieniu 1,3 – 1,5 ATA są także bezpieczniejsze niż zabiegi o ciśnieniu 3 ATA. W nowoczesnych łagodnych komorach hiperbarycznych ciśnienie wzrasta stopniowo, a pod koniec zabiegu powoli spada. To minimalizuje ryzyko i sprawia, że sesje tlenoterapii hiperbarycznej są bezpieczne.

Wiele źródeł i środowisk jest przeciwnym stosowania tlenoterapii hiperbarycznej, twierdząc że nie istnieją zbite dowody jej działania. Jak się jednak okazuje, przypadki dzieci mówią same za siebie. Jak w każdej terapii są jednak pewne choroby i sytuacje, które wykluczają z udziału w zabiegu. O tym mogą państwo przeczytać w artykule o przeciwwskazaniach do tlenoterapii hiperbarycznej.

Tlenoterapia hiperbaryczna i autyzm – pomaga czy szkodzi?

Są zwolennicy i przeciwnicy tlenoterapii hiperbarycznej dla osób dotkniętych spektrum autyzmu. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) uważa, że nie ma w pełni naukowych dowodów na działanie mHBOT w przypadku autyzmu, cukrzycy czy raka. Jednak organizacja znana jest z rygorystycznego podejścia w dopuszczaniu konkretnych leków do obrotu. Zatem ich opinia wynika z ostrożności i potrzebny przeprowadzenia badań na większą skalę, zgodnie w wytycznymi tej instytucji.

Faktycznie wiele badań ma charakter studiów przypadków, ale pokazują pozytywny wpływ mHBOT na jakość życia konkretnych osób. Do tej pory nie odnotowano też poważnych powikłań po zabiegach w komorach do łagodnej terapii hiperbarycznej. Niezależnie od własnej opinii na temat takiej metody wspierającej leczenie, przed zapisaniem się na sesje, warto zasięgnąć porady lekarza i zrobić pakiet badań.

Bibliografia
Źródło: Journal of American Physicians and Surgeons Volume 15 Number 3 Fall 2010, artykuł autorstwa Carol L. Henricks, M.D. http://regenquestusa.com/wp-content/uploads/2018/01/Autism-Case-Study.pdf
Strona Internetowa: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3472266/#B58

Menu