fbpx

Borelioza – Jaka jest nowa metoda walki z bakterią?

Borelioza jest bakterią beztlenową, co oznacza, że pogorszenie dotlenienia tkanek może doprowadzić do namnażania oraz nawrotu bakterii boreliozy. Czy tlenoterapia hiperbaryczna zrewolucjonizuje profilaktykę leczenia boreliozy, gdy antybiotyki nie dają pożądanych efektów?
Borelioza - Jaka jest nowa metoda walki?

Jak wspomóc leczenie boreliozy, gdy antybiotyki nie skutkują?

Borelioza jest ciężkim schorzeniem wywołanym przez bakterię, którą przenoszą kleszcze. Jej objawy bardzo trudno rozpoznać, często zarażenie jest odkrywane po latach i może mieć bardzo poważne skutki. Według Polskiego Inspektoratu Sanitarnego od stycznia do końca grudnia 2018 roku zanotowano 20 139 przypadków zakażenia, a w 2017 – 21 514. Z roku na rok ilość kleszczy wzrasta, wzrasta także zagrożenie.

Boreliozę określa się także jako krętkowica kleszczowa. Borellia burgdorferi może występować pod postacią krętki i cysty. Te pierwsze są wyjątkowo ruchliwe i mogą zostać wyleczone antybiotykami, natomiast cysty są statyczne i odporne na terapię farmakologiczną. W zależności od stanu boreliozy, jedno zakażenie może atakować okolice stawów, zaś inne stanów neurologicznych oraz zmian skórnych.

Borelioza – objawy:

 • zmiany skórne lub rumień dookoła ukąszenia
 • sztywność lub brak czucia nerwów twarzowych
 • trudności z zamknięciem w pełni powieki czy opadający kącik ust
 • trudności z widzeniem, wrażliwość na światło
 • psychoza, stany lękowe
 • bóle stawów, problemy z poruszaniem się
 • padaczka, nudności, sztywność karku

Wśród objawów występują także problemy natury hormonalnej czy urologicznej. Wielu lekarzy ignoruje stany neurologiczne które mogą być wywołane przez zakażenie Borellia burgdorferi. Przez zakażenie Boreliozą nasz stan psychiczny podupada. Borelioza może być przyczyną depresji, huśtawki nastrojów, nadmiernej emocjonalności i trudności z koncentracją.

Borelioza – jak sprawdzić, czy jesteśmy zarażeni bakterią?

Pierwsze badania na temat boreliozy przeprowadzono w drugiej połowie dwudziestego wieku w latach osiemdziesiątych. Im wcześniej wykryjemy bakterię, tym szybciej i bez większych efektów ubocznych będziemy w stanie ją usunąć z organizmu. Pierwszym charakterystycznym symptomem możliwego zarażenia jest czerwony rumień wokół miejsca ugryzienia. Nie występuje on u wszystkich osób ukąszonych przez kleszcza. Nie jest też gwarancją diagnozy, ponieważ może też wystąpić u osób z alergią.

 1. Jeżeli uda Ci się bezpiecznie odseparować kleszcza od swojego ciała, zabezpiecz go i kontaktując się z lekarzem pierwszej pomocy, aby dowiedzieć się jak możesz wysłać go do badań laboratoryjnych.
 2. Skorzystaj z Testu Elisa, który polega na pobraniu krwi, a następnie analizie pod kątem obecności białych krwinek. Badanie to można wykonać w ramach NFZ po skierowaniu przez lekarza.
 3. Badanie Western Blot również polega na badaniu krwi, czułość tego testu jest znacznie większa, jednak jego wyniki dostępne są dopiero po 6 tygodniach od zakażenia.
 4. Badanie na obecność w DNA bakterii czyli Test PCR jest możliwy po kilku godzinach od ugryzienia. Już zanim wystąpi odpowiedź immunologiczna organizmu. Czas oczekiwania na wynik to około tydzień.

Borelioza, diagnoza po latach

Zignorowanie najdrobniejszego ugryzienia kleszcza może być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Oznaki boreliozy, które dają się we znaki po latach są bardzo poważne. Chorzy mogą zaprzestać normalnie funkcjonować, ponieważ najmniejszy ruch będzie ich kosztował ogromny wysiłek. Objawami po latach mogą być stany neurologiczne takie jak anoreksja, stany lękowe, zaburzenia poczucia świadomości, otępienie, potliwość i drgawki. Największą obawą przed nieleczoną boreliozą jest zapalenie opon mózgowych lub zapalenie mózgu. Ucierpieć może także nasze serce gdy zakażenie objawia się zapaleniem osierdzia, zapaleniem mięśnia sercowego czy kardiomiopatią rozstrzeniowi.

Borelioza jest bakterią beztlenową, co to oznacza?

Potwierdzono w 1975 roku, że borelioza jest bakterią beztlenową. Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej jest więc rozwiązaniem atakującym prosto w bakterie, która ją wywołuje. Bakterie beztlenowe są bakteriami, które nie potrafią funkcjonować ani rozmnażać się w środowisku prawidłowo natlenionym. Różne rodzaje beztlenowych bakterii występują naturalnie w organizmie człowieka. Ich ilość jest znacząca w jelitach oraz górnych drogach oddechowych. Znajdują się także w skórze czy okolicach intymnych. W prawidłowych warunkach dotlenienia ich ilość nie przekracza niebezpiecznej dla zdrowia ilości. Jednak pogorszenie stanu powietrza, którym oddychamy i brak odpowiedniego natlenienia tkanek może doprowadzić do ich namnażania.

Tlenoterapia hiperbaryczna polega na oddychaniu skoncentrowanym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia od 60 do 80 minut. Zabieg jest wykonywany w specjalistycznej komorze hiperbarycznej i jest nieinwazyjny. Jedyne co robimy, to oddychamy skoncentrowanym tlenem przez maseczkę oraz relaksujemy się w przestrzeni komory. Naczynia włosowate pod wpływem podwyższonego ciśnienia poszerzają się, dzięki czemu komórki tlenowe dostają się w słabo dotlenione rejony organizmu, a nasycony krwiobieg uwalnia tlen do całego organizmu jeszcze długo po opuszczeniu komory.

Tlenoterapia hiperbaryczna w leczeniu boreliozy – badania

W 1998 roku William P. Freeman zrelacjonował coroczne spotkanie Undersea and Hyperbaric Medical Society, gdzie debatowali nad skutecznością tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu boreliozy. Lekarze przeprowadzili badania na krętkach wywołujących boreliozę. Wykazały one, że oddychanie powietrzem na poziomie gruntu nie wywołuje zmian w bakteriach boreliozy, nie ogranicza ich możliwości rozmnażania (30 mm Hg tlenu) natomiast oddychanie skoncentrowanym tlenem w komorze hiperbarycznej imitującej ciśnienie głębinowe sprawia, że bakterie stopniowo tracą środowisko do swobodnego namnażania się. Wykazano, że śmiertelny poziom dla krętka boreliozy zaczyna się od ok. 160 mm Hg tlenu. Przeprowadzono badania na ciśnieniu 2.3 ATA, podczas których wykazano, że wdychane ciśnienie skoncentrowanego tlenu miało poziom 300 mm Hg czyli trzykrotność dawki neutralizującej bakterie odkleszczową. Neutralizacja boreliozy następuje także w ciśnieniu 1.3 ATA stosowanej w łagodnych komorach hiperbarycznych. Istnieje jedynie potrzeba częstszych sesji tlenoterapii hiperbarycznej dla szybszych efektów.

Pacjenci zostali wybrani spośród lekarzy klinicznych, którzy mieli doświadczenie w leczeniu boreliozy. Wszyscy pacjenci przedstawili pozytywną diagnozę w kierunku boreliozy, w tym pozytywną serologię Western blot. Wszystkie dożylne antybiotyki zawiodły w powyższych przypadkach, a stan wielu z nich nadal się pogarszał. Reakcja Herxheimera (zachodzi, kiedy z zabitych bakterii zostaje wydzielona toksyna) nastąpiła w ciągu kilku dni do kilku tygodni od rozpoczęcia terapii. Tlenoterapia hiperbaryczna pomogła także w rekonwalescencji po tej reakcji, która wykańcza organizm równie mocno co sama borelioza.

Hiperbaryczna terapia tlenowa może być uzupełnieniem tradycyjnej terapii antybiotykowej. Zapewnia również pozytywne skutki tym pacjentom, którzy nie tolerują farmakologii, źle lub wcale nie reagują na kurację antybiotykową.

Bibliografia:

https://www.oatext.com/assessment-of-oxygen-saturation-levels-during-a-mild-hyperbaric-chamber-treatment.php#gsc.tab=0 30.06.2020
http://ebiocare.pl/reakcja-herxeimera 30.06.2020
https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/ukaszenia–uzadlenia-i-zadrapania,borelioza—objawy–profilaktyka–leczenie,artykul,1577850.html 30.06.2020

Menu