Remisja dolegliwości neurologicznych w łagodnym ciśnieniu hiperbarycznym (mHBOT)
Częste pytanie, z którym spotykamy się w temacie tlenoterapii hiperbarycznej, dotyczy tego, czy niskie ciśnienia stosowane w łagodnej tlenoterapii w komorze hiperbarycznej są skuteczne – przecież komory medyczne hiperbaryczne operują na wyższych ciśnieniach (HBOT). Okazuje się, że i one muszą zmniejszyć podwyższenie ciśnienia, aby skuteczniej przeciwdziałać dolegliwościom neurologicznym, więc ciśnienie 1.3 do 1.5 ATA jest stosowane w medycznej komorze tlenoterapii hiperbarycznej.
Komory hiperbaryczne funkcjonują w przedziale od powyżej 1 ATA do 4 ATA. O atmosferze na poziomie 1,0 ATA mówimy, gdy stoimy na równi z poziomem morza. Natomiast, gdy nurkujemy pod wodę, ciśnienie zaczyna rosnąć w tempie mniej więcej 1,0 ATA na 10 metrów głębokości.
Tlenoterapia hiperbaryczna to zatem kliniczne zastosowanie tlenu w środowisku pod ciśnieniem na wyższym poziomie niż 1,0 atmosfery absolutnej (ATA). Zwiększone ciśnienie pozwala na lepsze rozpuszczenie tlenu i nasycenie nim organizmu. Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna to bezpieczna i nieinwazyjna terapia specjalistyczna polegająca na wejściu do hiperbarycznej komory tlenowej i odczuwaniu 30% wzrostu ciśnienia, równego 1,3 ATA. Badania wykazały 50% a nawet większy wzrost natlenienia po godzinie przebywania w środowisku 1,3 ATA, przy użyciu tylko sprężonego powietrza.
Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna, a wpływ na uszkodzone neurony
Dr Gunnar Heuser, specjalista od toksykologii, udokumentował wyniki serii zabiegów hiperbarycznych u 9 pacjentów cierpiących na demencję. Celem tego było zbadanie wpływu 1,3 ATA tlenoterapii hiperbarycznej na ten konkretny stan. Jego pacjentami były osoby, które cierpiały z powodu porażenia funkcji mózgowych, takich jak problemy z pamięcią i równowagą ruchową, poszkodowanych przez substancje chemiczne, pestycydy i rozpuszczalniki. Niektórzy pacjenci mieli zaburzenia koncentracji, które znacznie pogorszyły ich jakość życia. Najważniejszym elementem było to, że u tych pacjentów nie nastąpiła śmierć komórek neuronowych, a spowolnienie działania ich funkcji.