fbpx

Czy możemy powstrzymać proces starzenia mózgu?

Doktor Shai Efrati, dyrektor Sagol Center for Hyperbaric Medicine and Research w 2015 roku zapowiedział w programie TEDx Talks badanie, które miało udowodnić możliwość remisji starzenia się neuronów, a nawet efekt odmładzający. Efekt ten zamierzał uzyskać po serii regularnych ekspozycji na tlen hiperbaryczny. Po pięciu latach nareszcie dotarły do nas wyniki tych badań. Czy Doktor miał rację?
Czy możemy powstrzymać proces starzenia się mózgu?

Najnowsze badania z Izraela – możliwe zatrzymanie starzenia mózgu?

Izraelski lekarz jest w stanie zatrzymać proces starzenia się ludzkiego umysłu za pomocą ekspozycji na tlen hiperbaryczny. Co mówią o tym badania? Profesor Shai Efrati przebadał wolontariuszy w wieku ponad 65 lat, którzy wykazali wzmożoną aktywność mózgu, po ekspozycji na tlen hiperbaryczny.

Połączenia neuronowe u seniorów, jak je wzmocnić?

Potrzeba długiego życia istniała w marzeniach ludzkości od zawsze. Jednak dopiero bieżące stulecie umocniło medycynę i technologię na tyle, byśmy czuli się bliżej długowieczności. Nie chodzi jednak tylko o długowieczność samego ciała, a przede wszystkim pełną sprawność neuronów mózgowych. Wszystko po to, by życie w późnym wieku było łatwiejsze. Sposobem na długowieczność jest nic innego jak tlen, jednak podawany w warunkach podwyższonego ciśnienia. Takim tlenem można oddychać w komorze hiperbarycznej przez 80 minut, już kilka takich sesji wykonywanych w regularnym okresie czasu, pozwala na poprawę funkcji mózgowych.

Dyrektor uniwersytetu Sagol School of Neuroscience Dr Shai Efrati zainicjował program badawczy skupiający się na badaniu neuroplastyczności mózgu (regeneracji tkanki mózgowej) za pomocą tlenoterapii hiperbarycznej. Już po pierwszym badaniu klinicznym udowodniono, że tlenoterapia hiperbaryczna może wpływać na neuroplastyczność mózgu po udarze nawet po latach od wypadku. Wyniki kliniczne uzyskane w ramach programu badawczego rzuciły nowe fascynujące światło na regenerację uszkodzonego mózgu oraz starzejących się tkanek.

Doktor Shai Efrati twierdzi, że jest to skuteczna metoda wsparcia pamięci i kondycji mózgu u osób starszych. Według przeprowadzonych badań po sesji tlenoterapii hiperbarycznej funkcje poznawcze seniorów uległy poprawie.

 „To odwraca proces starzenia” – powiedział Efrati, Dyrektor Sagol Center for Hyperbaric Medicine and Research w Shamir Medical Center w programie TEDx Talks.

Badania przeprowadzone przez Dr. Efrati’ego

Do badania zakwalifikowano 63 osoby, wpierw wykonano skany MRI (rezonans magnetyczny) oraz przetestowano ich zdolności poznawcze. Następnie połowa z badanych przeszła dwumiesięczną serię tlenoterapii hiperbarycznej. Spędzili oni dwie godziny ekspozycji w komorze hiperbarycznej, po pięć razy w tygodniu. 

Grupa pacjentów, która nie została poddana tlenoterapii hiperbarycznej, w upływie czasu nie odnotowała zmian w wynikach badań. Mieli takie same wyniki zdolności poznawczych i takie same wyniki skanu rezonansu magnetycznego.

Natomiast pacjenci, którzy skorzystali z tlenoterapii hiperbarycznej, mieli znacznie poprawione wyniki badań, ponieważ funkcje obszarów związanych z poprzednim spadkiem funkcji poznawczych uległy poprawie. Personel, który badał potem poszczególnych seniorów, nie wiedział, którzy pacjenci byli po serii ekspozycji na tlen hiperbaryczny, a którzy nie, dlatego ich badanie kontrolne było bezstronne. 

Wyniki przeprowadzonych badań, opinia ekspertów

Dr Hillel Aviezer, profesor psychologii na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, który usłyszał o badaniach, bardzo zainteresował się tym zagadnieniem. Według niego wyniki są obiecujące, jednak powinniśmy być powściągliwi przy interpretacji wyników. W szczególności dlatego, że grupa kontrolna, nie została poddana żadnej ingerencji lekarskiej, podczas gdy druga grupa doświadczyła bardzo intensywnej regeneracji hiperbarycznej przez wiele dni w tygodniu. Zorganizowane spotkania pacjentów poddawanych wspólnie tlenoterapii hiperbarycznej. Interakcje społeczne z operatorami komór i naturalne efekty placebo mogły przyczynić się do poprawy uwagi i szybkości przetwarzania informacji u seniorów w końcowych wynikach badań. Mimo to badanie stanowi duży krok i miejmy nadzieję, że zapoczątkuje przyszłe prace nad ściślej kontrolowanymi projektami eksperymentalnymi z podwójnie ślepą próbą.

Profesor Norm O’Rourke, uczony z Uniwersytetu Ben Guriona, pochwalił fakt, że wynikach wykorzystano dwa oddzielne parametry, czyli zdolności poznawcze i wyniki skanów MRI mózgu. Poszczególne badania przeprowadzone na zmysłach poznawczych i na podstawie skanu MRI były bardzo przydatne przy wzajemnym porównaniu wyników. Pacjenci nie tylko wykonali testy neurokognitywne, ale również fizjologiczne dotyczące przepływu krwi w mózgu pacjentów. Nie tylko neurony zyskały na ekspozycjach tlenem hiperbarycznym, ale także wzmocniła się angiogeneza (powstawanie nowych naczyń włosowatych) u seniorów. Innymi słowy, dwa zestawy wyników potwierdzają się nawzajem.

Spowolniona angiogeneza, wzrost ciśnienia tętniczego i zamykanie się małych naczyń krwionośnych jest efektem starzejącego się układu krwionośnego. To podstawowa dolegliwość, z którą zmaga się każdy starzejący się organizm. Tlenoterapia hiperbaryczna zapobiega powstawaniu zatorów i wspiera angiogenezę, co pozwala nam przypuszczać, że może być odpowiedzią na problemy osób w podeszłym wieku”. – Mówi Profesor Shai Efrati z Sagol Center for Hyperbaric Medicine and Research w Shamir Medical Center.

Badania są bardzo obiecujące, a specjaliści hiperbaryczni nie ustają w przeprowadzaniu kolejnych prób na zróżnicowanych nowych grupach. Pozostaje nam baczna obserwacja kolejnych dokonań lekarzy z Tel Awiwu.

Bibliografia: 

https://www.timesofisrael.com/israeli-doctor-claims-to-reverse-aging-with-pure-oxygen-treatment-study/ 06.08.2020
https://www.youtube.com/watch?v=1TEYTNI9UEo 06.08.2020
https://cardiology2.com/hbot-protocols-to-improve-cardiac-function-in-healthy-aging-heart-population/ 06.08

Menu