fbpx

Czy żylaki są przeciwwskazaniem do tlenoterapii hiperbarycznej?

Przeprowadzone badania dotyczą głównie powikłań po komplikacjach związanych z żylakami. Powszechnie znany jest fakt zdrowotny, iż ekspozycje na tlen pod podwyższonym ciśnieniem są wsparciem dla układu krążenia, a co za tym idzie dla całego organizmu. Czy żylaki są przeciwwskazaniem do tlenoterapii hiperbarycznej? Na postawione pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Czy żylaki są przeciwwskazaniem do tlenoterapii hiperbarycznej?

Tlenoterapia hiperbaryczna wobec niewydolności żylnej

Żylaki to nic innego jak element schorzenia, jakim jest niewydolność żylna. Powstają, gdy krew, zamiast płynąć we właściwym kierunku, na skutek grawitacji, ma problemy z przemieszczaniem się w górę. Czy tlenoterapia hiperbaryczna może przeciwdziałać niewydolności żylnej? A może żylaki są przeciwwskazaniem do tlenoterapii hiperbarycznej? Na postawione pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Jak powstają żylaki?

Krew tętnicza, która spowalnia, zaczyna uciskać na naczynia krwionośne, a w konsekwencji poszerza je. Krew zaczyna w nich zalegać, generując dodatkowe ciśnienie, powodując powstawanie widocznych dla nas żylaków, pajączków, rozwidleń i przebarwień. Niewydolność żylną powinno się leczyć, ale także przeciwdziałać jej powstawaniu. Zanim przystąpimy do jakichkolwiek działań związanych z leczeniem tej dolegliwości, warto rozpocząć od ultrasonografii dopplerowskiej. Badanie to pokazuje, w jakim stanie są żyły i jakie należy podjąć kroki. Pamiętajmy też o działaniach profilaktycznych, które mogą zaważyć na dalszym leczeniu:

  1. Należy upewnić się, że nasza waga jest prawidłowa. (Otyłość to jedna z głównych przyczyn niewydolności żylnej)
  2. Dbanie o prawidłową ilość ruchu. Nawet siedząc, można wykonywać okrężne ruchy stopami lub często wstawać.
  3. Częste wykonywanie masażu nóg we własnym zakresie lub z pomocą specjalisty.
  4. Wzbogacenie diety o błonnik, aby wyregulować działanie układu jelitowego.

Działaniem profilaktycznym jest kompresjoterapia, czyli prawidłowo dobrana pończocha uciskowa, która ma za zadanie usprawnić odpływ żylny w kończynach dolnych. Kompresjoterapia to rodzaj profilaktyki, który powinny stosować osoby pracujące na stojąco. Lekarze zalecają tę terapię nawet dla osób, które nie mają jeszcze problemów z niewydolnością żylną. Najczęstszą formą leczenia żylaków, są zabiegi operacyjne. W takim wypadku warto zadbać o odpowiednią rekonwalescencję, aby zabezpieczyć się przed nawrotem żylaków.

Niewydolność żylna, a wsparcie tlenoterapii hiperbarycznej

Powstawanie żylaków powoduje upośledzenie przepływu krwi, a co za tym idzie, niedotlenienie komórek. Długotrwałe niedotlenienie może skończyć się nawet obumarciem tkanek. Tlenoterapia hiperbaryczna wpływa na usprawnienie krążenia. Nieprawidłowe krążenie krwi nie jest stanem, który można poprawić za pomocą regularnego stosowania środków farmakologicznych. Opracowanie diagnozy wymaga wsparcia lekarza naczyniowego, który może określić pierwotną przyczynę złego przepływu krwi i zapewnić skuteczne leczenie stymulujące silniejsze krążenie.

Tlenoterapia hiperbaryczna jest skuteczną metodą leczenia słabego krążenia krwi, którą należy stosować w połączeniu z zaleceniami dotyczącymi zdrowego stylu życia i wskazówkami lekarza specjalisty. Może ona zmniejszyć objawy słabego krążenia, uzupełnić i lepiej przyswoić insulinę w skoncentrowanym tlenie hiperbarycznym. Zwiększa to ilość tlenu we krwi i pomaga  przerwać cykl  obrzęku tkanek, głodu tlenu i śmierci tkanki.

Tlenoterapia hiperbaryczna poprawia również funkcję naczyń krwionośnych, co z kolei wzmacnia przepływ krwi i wspomaga pracę krążenia. Białe i czerwone krwinki zyskują wzmożoną możliwość zwalczania zakaźnych bakterii i dostarczania składników odżywczych do komórek i tkanek w całym organizmie. Tlenoterapia hiperbaryczna nasyca organizm skoncentrowanym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia i wspiera angiogenezę, co nie jest możliwe w innych warunkach.

Czy żylaki są przeciwwskazaniem do tlenoterapii hiperbarycznej?

Owrzodzenia spowodowane niewydolnością żylną, jak przeciwdziałać?

Podstawą jest chirurgiczne leczenie, które można uzupełnić o profilaktykę i regenerację za pomocą tlenoterapii hiperbarycznej. Na Oddziale Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich dr hab. n. med. Aleksander Sieroń i kilku innych specjalistów przeprowadziło badanie na temat roli tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu owrzodzeń spowodowanych przewlekłą niewydolnością żylną. Lekarze wywnioskowali, że tlenoterapia hiperbaryczna powinna być stosowana jako poprzedzenie zabiegu chirurgicznego na układzie żylnym. Przyjęto procedurę, która zakładała 10 ekspozycji na tlen hiperbaryczny przed zabiegiem operacyjnym oraz 10 seansów  po zabiegu. Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej przed i po zabiegu operacyjnym przeszczepu skóry pozwoliło na zagojenie owrzodzenia u 93,4% naszych chorych. W tkankach otaczających ranę pooperacyjną spotykamy się z hipoksją wynikającą z naruszenia mikrokrążenia oraz ze zwiększonym metabolizmem, co powoduje to wzrost zużycia tlenu na obwodzie rany i jego zmniejszony dopływ do tkanek uszkodzonych. Tlenoterapia hiperbaryczna wspiera regenerację mikrokrążenia oraz tworzenie się nowych zdrowych naczyń włosowatych po operacji przeciwdziałającej niewydolności żylnej.

Przeprowadzone badania dotyczą głównie powikłań po komplikacjach związanych z żylakami. Powszechnie znany jest fakt zdrowotny, iż ekspozycje na tlen pod podwyższonym ciśnieniem są wsparciem dla układu krążenia, a co za tym idzie dla całego organizmu. Warto zapobiegać niż leczyć.

Wskazane wsparcie tlenu hiperbarycznego

Przeprowadzone badania dotyczą głównie powikłań po komplikacjach związanych z żylakami. Powszechnie znany jest fakt zdrowotny, iż ekspozycje na tlen pod podwyższonym ciśnieniem są wsparciem dla układu krążenia, a co za tym idzie dla całego organizmu. Warto zapobiegać niż leczyć.

Żylaki nie są przeciwwskazaniem do tlenoterapii hiperbarycznej, ani wskazaniem do samoistnego leczenia. Z powyższych obserwacji wynika, że przyjmowanie tlenu w ciśnieniu głębinowym wspiera dotlenienie organizmu oraz przyspiesza przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Wspiera także w zaawansowanych powikłaniach niewydolności żylnej oraz rekonwalescencji po zabiegu chirurgicznym. Wsparcie poprawie przepływu krwi jest jednym z podstawowych sposobów na zaniechanie powstawania żylaków oraz złagodzenie widoczności już tych istniejących.

Bibliografia: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6183550/ 11.08.2020
https://www.r3healing.com/how-to-improve-poor-circulation-with-hyperbaric-oxygen-therapy/ 11.08.2020
https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/co-sa-zylaki-skad-sie-biora-i-czy-mozna-ich-uniknac 11.08.2020
https://klinikaflebologii.pl/Zakres-uslug/Kompresjoterapia 11.08.2020
http://www.czytelniamedyczna.pl/369,rola-hiperbarii-tlenowej-w-leczeniu-chirurgicznym-troficznych-owrzodzen-podudzi.html 11.08.2020

Menu