Tlenoterapia hiperbaryczna wobec niewydolności żylnej
Żylaki to nic innego jak element schorzenia, jakim jest niewydolność żylna. Powstają, gdy krew, zamiast płynąć we właściwym kierunku, na skutek grawitacji, ma problemy z przemieszczaniem się w górę. Czy tlenoterapia hiperbaryczna może przeciwdziałać niewydolności żylnej? A może żylaki są przeciwwskazaniem do tlenoterapii hiperbarycznej? Na postawione pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Jak powstają żylaki?
Krew tętnicza, która spowalnia, zaczyna uciskać na naczynia krwionośne, a w konsekwencji poszerza je. Krew zaczyna w nich zalegać, generując dodatkowe ciśnienie, powodując powstawanie widocznych dla nas żylaków, pajączków, rozwidleń i przebarwień. Niewydolność żylną powinno się leczyć, ale także przeciwdziałać jej powstawaniu. Zanim przystąpimy do jakichkolwiek działań związanych z leczeniem tej dolegliwości, warto rozpocząć od ultrasonografii dopplerowskiej. Badanie to pokazuje, w jakim stanie są żyły i jakie należy podjąć kroki. Pamiętajmy też o działaniach profilaktycznych, które mogą zaważyć na dalszym leczeniu:
- Należy upewnić się, że nasza waga jest prawidłowa. (Otyłość to jedna z głównych przyczyn niewydolności żylnej)
- Dbanie o prawidłową ilość ruchu. Nawet siedząc, można wykonywać okrężne ruchy stopami lub często wstawać.
- Częste wykonywanie masażu nóg we własnym zakresie lub z pomocą specjalisty.
- Wzbogacenie diety o błonnik, aby wyregulować działanie układu jelitowego.
Działaniem profilaktycznym jest kompresjoterapia, czyli prawidłowo dobrana pończocha uciskowa, która ma za zadanie usprawnić odpływ żylny w kończynach dolnych. Kompresjoterapia to rodzaj profilaktyki, który powinny stosować osoby pracujące na stojąco. Lekarze zalecają tę terapię nawet dla osób, które nie mają jeszcze problemów z niewydolnością żylną. Najczęstszą formą leczenia żylaków, są zabiegi operacyjne. W takim wypadku warto zadbać o odpowiednią rekonwalescencję, aby zabezpieczyć się przed nawrotem żylaków.
Niewydolność żylna, a wsparcie tlenoterapii hiperbarycznej
Powstawanie żylaków powoduje upośledzenie przepływu krwi, a co za tym idzie, niedotlenienie komórek. Długotrwałe niedotlenienie może skończyć się nawet obumarciem tkanek. Tlenoterapia hiperbaryczna wpływa na usprawnienie krążenia. Nieprawidłowe krążenie krwi nie jest stanem, który można poprawić za pomocą regularnego stosowania środków farmakologicznych. Opracowanie diagnozy wymaga wsparcia lekarza naczyniowego, który może określić pierwotną przyczynę złego przepływu krwi i zapewnić skuteczne leczenie stymulujące silniejsze krążenie.
Tlenoterapia hiperbaryczna jest skuteczną metodą leczenia słabego krążenia krwi, którą należy stosować w połączeniu z zaleceniami dotyczącymi zdrowego stylu życia i wskazówkami lekarza specjalisty. Może ona zmniejszyć objawy słabego krążenia, uzupełnić i lepiej przyswoić insulinę w skoncentrowanym tlenie hiperbarycznym. Zwiększa to ilość tlenu we krwi i pomaga przerwać cykl obrzęku tkanek, głodu tlenu i śmierci tkanki.
Tlenoterapia hiperbaryczna poprawia również funkcję naczyń krwionośnych, co z kolei wzmacnia przepływ krwi i wspomaga pracę krążenia. Białe i czerwone krwinki zyskują wzmożoną możliwość zwalczania zakaźnych bakterii i dostarczania składników odżywczych do komórek i tkanek w całym organizmie. Tlenoterapia hiperbaryczna nasyca organizm skoncentrowanym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia i wspiera angiogenezę, co nie jest możliwe w innych warunkach.