fbpx

Dezynfekcja komory hiperbarycznej

Gabinety przyjmujące osoby pragnące skorzystać z tlenoterapii hiperbarycznej powinny poświęcać 15 minut między zabiegami na dokładną dezynfekcję komory hiperbarycznej. W niniejszym artykule wyjaśnimy jakie metody dezynfekcji są dopuszczalne dla zachowania bezpieczeństwa i dobrej kondycji komory.
Dezynfekcja komory hiperbarycznej

Jak dbać o czystość i sterylność komory hiperbarycznej?

Dezynfekcja sprzętu medycznego oraz rehabilitacyjnego to temat bardzo ważny, a jednocześnie zróżnicowany, także w sferze obsługi komór hiperbarycznych. Takie procedury należy wdrożyć w każdym salonie czy gabinecie korzystającym z wszelkiego rodzaju urządzeń do przeprowadzania zabiegów. My w tym artykule chcemy się skupić właśnie na dezynfekcji komór hiperbarycznych.

Już wkrótce salony i gabinety będą mogły być ponownie otwarte. Zachowanie wysokich standardów higieny będzie kluczowym elementem, na który uwagę zwracać będą klienci. Chcemy dać im możliwość kontynuowania rozpoczętych serii zabiegów i korzystania bezpiecznie z zabiegów, które wzmocnią ich organizm. Osoby korzystające z komory hiperbarycznej w gabinetach zawsze zwracają uwagę na środki ostrożności ze względu na swój stan zdrowia czy obniżoną chorobą odporność. Każda osoba chcąca skorzystać z zabiegu w komorze hiperbarycznej powinna przede wszystkim czuć się bezpiecznie.

Aby móc zapewnić swoim klientom bezpieczne korzystanie z tlenoterapii hiperbarycznej należy rozbudować obecne procedury zabiegów oraz sprzątania gabinetu.

Ze względu na często bezobjawowy przebieg inkubacji niektórych chorób, osoba korzystająca z zabiegu może nie być świadoma tego, że jest nosicielem. Zawsze istnieje ryzyko przeniesienia zakażenia i jest to trudne do kontrolowania. Dlatego tak bardzo istotne jest dbanie o czystość i sterylność komory po każdym zabiegu.

W ogólnych zaleceniach Undersea and hyperbaric medical society podkreśla, że bez względu na rodzaj komory (medyczna czy łagodna komora hiperbaryczna). Warto opracować swoje procedury dezynfekcji. Poza komorą procedura powinna obejmować wszystkie powierzchnie kontaktowe: poręcze, klamki, termometry, stetoskopy, pranie poszewek, prześcieradła, pielęgnację bielizny, (jeżeli gabinet dopuszcza używanie pieluch dla dorosłych) itp.

Komora hiperbaryczna powinna być odkażona nie tylko po przyjęciu pacjenta z ryzykiem zarażenia, ale także pomiędzy regularnymi zabiegami z pozostałymi klientami gabinetu.

Czy zmieniono protokoły czyszczenia komór i dezynfekcji w związku z wybuchem COVID-19?

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy i literaturą naukową wirus SARS-CoV-2 może przetrwać do 3 godzin w postaci kropelkowej. Do 24 godzin na powierzchni kartonowej. Nawet do 72 godzin na stali nierdzewnej lub plastiku. Dodatkowo na ten czas mogą też mieć wpływ inne warunki (np. rodzaj powierzchni, temperatura lub wilgotność otoczenia). Dlatego naszym największym sprzymierzeńcem jest i zawsze będzie przestrzeganie zasad higieny użytkowania komory hiperbarycznej.

W przypadku powierzchni nieakrylowych Undersea and hyperbaric medical society zaleca postępowanie zgodnie z tym jakie procedury są stosowane ogólnie na oddziałach zakaźnych szpitali. Należy wybrać konkretne produkty dezynfekujące i skuteczne w walce z SARS-Cov-2. Zatem komorę hiperbaryczną między sesjami należy wyczyścić i zdezynfekować za pomocą odpowiednich roztworów środków o szerokim spektrum działania przeciwko patogenom, również pokrywających wirusy (koronowe). Kompatybilne z materiałami, z których zbudowana jest komora. Zaleca się intensywne wietrzenie pomieszczenia.

Listę produktów oraz poszczególne reakcję akrylu można sprawdzić w poniższych linkach:

Podczas przeprowadzania dezynfekcji w gabinecie musisz zapewnić odpowiedni sprzęt ochrony osobistej dla personelu czyszczącego komorę. To, co najważniejsze to wydłużenie przerw między zabiegami z 15 minut do co najmniej 30 minut. Pozwoli to na spokojne i dokładne wykonanie tych zabiegów.

Aby skutecznie przystąpić do dezynfekcji komory:

 1. Komora nie powinna być pod ciśnieniem podczas dezynfekcji.
 2. Zachowaj odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu.
 3. Nałóż środek dezynfekujący na miękką ściereczkę, a nie bezpośrednio na powłokę komory.
 4. Nie używaj środków zapachowych.
 5. Wywietrz dokładnie komorę, aż do zniwelowania zapachu środka do dezynfekcji.

Jak dezynfekować komorę hiperbaryczną?

Przygotowaliśmy prosty schemat czyszczenia komory, który powinien być stosowany przy jej użytkowaniu zarówno w warunkach domowych, jak i przy komercyjnym gabinecie:
 1. po każdym wykonanym zabiegu należy dobrze przewietrzyć pomieszczenie, w którym znajduje się komora hiperbaryczna;
 2. zdezynfekować wszystkie powierzchnie komory (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz), barierki itd.;
 3. do dezynfekcji powierzchni komory hiperbarycznej należy używać miękkich, najlepiej bawełnianych lub papierowych ściereczek
 4. powłoki komory miękkiej nie czyścimy szczotkami, szorstkimi czyścikami itp.
 5. zmieniać poszewkę poduszki i materaca (warto mieć w swoim wyposażeniu dodatkowe materace i poduszki, żeby móc je wymieniać oraz wyprać);
 6. do odkażania używać preparatu do dezynfekcji na bazie alkoholu o stężeniu 60-75% lub preparaty ditlenku chloru (rekomendujemy używanie środków MediSept, które dedykowane są do sprzętów medycznych)
 7. przerwy między zabiegami powinny mieć co najmniej 15 minut lub więcej, aby środek mógł zadziałać, a pomieszczenie i komora porządnie wywietrzone

W wiadomościach do nas pojawiają się też zapytania dotyczące używania w gabinetach ozonatorów i lamp UV do dezynfekcji gabinetów i komór hiperbarycznych. Jeżeli w gabinecie znajduje się komora twarda typu OMNIOXY STEEL to można używać takich sprzętów w gabinecie bez problemu. Przy komorach miękkich typu OMNIOXY DUO nie zalecamy ich stosowania, ponieważ oddziałują one na materiał, z którego komora hiperbaryczna jest zbudowana i może on ulegać szybszej degradacji.

My również zalecamy indywidualne skontaktowanie się z producentem komory hiperbarycznej w celu uzyskania najbardziej aktualnych zaleceń.

Bibliografia:
Menu