fbpx

Czy niemowlęta mogą korzystać z komory hiperbarycznej?

Jakie są normy wiekowe dzieci korzystających z tlenoterapii hiperbarycznej? Czy można wejść do komory z dzieckiem? Jak zrelaksować dziecko podczas kompresji i dekompresji? Czy tlenoterapia hiperbaryczna wspiera połączenia neuronowe w mózgu dziecka? Zanim skorzystasz z tlenoterapii hiperbarycznej ze swoim dzieckiem, przeczytaj poniższy artykuł.
Czy niemowlęta mogą korzystać z komory hiperbarycznej?

Dzieci w komorze hiperbarycznej

Jakie są normy wiekowe dzieci korzystających z tlenoterapii hiperbarycznej? Czy można wejść do komory z dzieckiem? Jak zrelaksować dziecko podczas kompresji i dekompresji? Czy tlenoterapia hiperbaryczna wspiera połączenia neuronowe w mózgu dziecka? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule. Poznajcie historię małego Roberta, którego uratowały sesje w komorze hiperbarycznej.

Rodzice często pytają o bezpieczeństwo dzieci w komorze hiperbarycznej, ponieważ wielu z nich chce wesprzeć swoje pociechy tlenoterapią hiperbaryczną, ale nie są pewni, czy to dobre rozwiązanie dla najmłodszych.

 

Powszechnie wiadomo, że tlenoterapia hiperbaryczna pomaga w koncentracji, nauce i ogólnym rozwoju. Bardzo często w gabinetach pojawiają się dzieci, które muszą skorzystać z tlenoterapii hiperbarycznej także z powodów zdrowotnych i nagłych. Takim powodem może być wypadek, zatrucie, podtopienie czy niedotlenienie okołoporodowe.

Literatura medyczna obejmująca zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej u dzieci jest jednak dość uboga. Najczęściej spotykamy się z opracowaniami dotyczącymi zastosowania tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu poszczególnych jednostek chorobowych i często są to badania na próbie dorosłych ludzi. Dlatego badania kliniczne lekarzy pediatrów i rehabilitantów dziecięcych są jednymi z najcenniejszych społecznych dowodów na wsparcie potrzebujących dzieci.

Czy tlenoterapia hiperbaryczna wspiera rozwój u dzieci?

Według badań tlenoterapia hiperbaryczna poprawia metabolizm mózgu, zwiększa produkcję komórek macierzystych, uaktywnia proces angiogenezy i zmniejsza procesy neurozapalne. Wpływ tlenu hiperbarycznego na rozwój dziecka jest jednym z podstawowych powodów, dla których rodzice decydują się na tlenoterapię hiperbaryczną ze swoimi pociechami.

Z tlenoterapii hiperbarycznej bardzo często korzystają dzieci z niepełnosprawnościami neurologicznymi np. spektrum autyzmu, Aspergera, zespół Dandy-Walkera, Rubinsteina-Taybiego, borykające się z porażeniem mózgowym i ruchowym. Teoria neuroplastyczności mózgu zakłada, że nawet bardzo długo po uszkodzeniu tkanek neuronowych, mózg może nadal wykazywać zdolność do samo-naprawy oraz odzyskania utraconych funkcji poprzez tworzenie nowych ścieżek neuronowych. Idea ta jest coraz częściej potwierdzona przez liderów w leczeniu dolegliwości neurologicznych takich jak Norman Doidge, Paul Harch, Havier Figueroa i wielu innych.

Bogate doświadczenie lekarskie z pacjentami pediatrycznymi pozwala wysnuć wnioski co do skuteczności tlenoterapii hiperbarycznej na schorzenia neurologiczne u dzieci i młodzieży. Lekarze Ci przytaczają dramatyczne przypadki z ich praktyki lekarskiej, w których pacjenci wracali do zdrowia nawet w późnym stadium rozwoju chorób. Leczenie tych pacjentów odbywało się z pomocą tlenu hiperbarycznego podawanego w komorze.

Od kiedy dziecko może wejść do komory hiperbarycznej?

W badaniach naukowych mówi się o noworodkach, które potrzebują komory hiperbarycznej podczas żółtaczki, wcześniactwa, czy niedotlenienia okołoporodowego. W większości przypadków tlenoterapia hiperbaryczna realnie pomogła dzieciom, mimo bardzo młodego wieku. Przykładem takiej pomocy jest wsparcie dla Stasia, podopiecznego „Centrum Hiperbarycznego Concept”, który urodził się jako wcześniak. Chłopca dręczyło napięcie mięśniowe, które ustąpiło wraz z ekspozycjami na tlen hiperbaryczny. Innym pacjentem był Adam, który podczas ekspozycji na tlen hiperbaryczny miał 10 miesięcy. Potrzebował tlenoterapii hiperbarycznej, aby wspomóc rehabilitację porażenia mózgowego spowodowanego niedotlenieniem okołoporodowym.

Takich przypadków jest więcej. Jeżeli dziecko wymaga dotlenienia z powodów chorobowych, tlenoterapia hiperbaryczna jest zalecana. Opiekunowie lub rodzice dziecka powinni zapytać o opinię lekarza specjalisty, który skieruje dziecko na inne ewentualne badania, aby wykluczyć wpływ kompresji i dekompresji na niepełno rozwinięty aparat słuchowy.

Historia Roberta Boytim’a 

Robert Boytim był szczęśliwym, aktywnym i pełnym życia dzieckiem. Podczas rozmowy z doktorem Harch’em, ojciec Roberta opisał go jako chłopca o wielkich niebieskich oczach, roześmianego i towarzyskiego dla wszystkich, nawet tych nowo-poznanych ludzi.

Wypadek Roberta miał miejsce w 2018 roku, Robert miał trzy lata, gdy podczas zabawy na podwórku zdarzył mu się nieszczęśliwy wypadek. Chłopiec prawie utonął w przydomowym stawie. Rodzina znalazła go po około 10 minutach.

„Ze stawu wydobyła go siostra. Przed przybyciem policjantów i pogotowia ratunkowego, wykonywaliśmy resuscytację krążeniowo-oddechową przez około 45 minut”.

Robert trafił pod opiekę lekarzy specjalistów w Texas Children’s w The Woodlands, gdzie przebywał na Pediatric Intensive Care Unit (PICU) przez 37 dni. Nie dano mu szans na dobre rokowania.

” Odesłali nas do domu, powiedzieli, że nie ma szans na to, by Robert otworzył oczka, by kiedykolwiek zaczął mówić, że na zawsze zostanie w stanie wegetatywnym”.

Ojciec Roberta William Boytim był pływakiem i nurkiem, miał doświadczenie z komorami hiperbarycznymi. Pomysł leczenia w komorze hiperbarycznej był pierwszy po tym, jak syn uległ podtopieniu. Ojciec Roberta wiedział, że muszą jak najszybciej zasięgnąć pomocy u specjalistów od tlenoterapii hiperbarycznej. Kiedy doktor Harch pierwszy raz zobaczył Roberta, chłopiec leżał w bardzo nienaturalnej pozycji. Jego kręgosłup był wygięty tak mocno i sztywno, że prawie dotykał główką okolic kości ogonowej.

„Robert był odchylony całkowicie do tyłu, a koniec jego pleców znajdował się w odległości ośmiu cali od tyłu głowy” – powiedział William Boytim, ojciec Roberta.

Leczenie rozpoczęto natychmiast, ponieważ skurcz mięśni w takiej pozycji kręgosłupa był niebezpieczny dla życia Roberta. Doktor Paul. G Harch wyjaśnił rodzicom Roberta działanie tlenoterapii hiperbarycznej i dał im nadzieję na to, że niedotlenienia mózgu u chłopca może być odwracalne. Na efekty nie trzeba było czekać długo. Po dwóch ekspozycjach na tlen hiperbaryczny jego mięśnie rozluźniły się, dlatego mały Robert mógł się położyć na plecach.

Rodzina Roberta postanowiła zainwestować we własną komorę hiperbaryczną i kontynuować leczenie tlenoterapią hiperbaryczną pod okiem Doktora Harch’a. Dzisiaj chłopiec ma już pięć lat, cały czas kontynuuje rehabilitację ruchową w domu. Jest wesołym roześmianym chłopakiem, który uczy się poprawnie stawiać kroki. Jest bardzo ruchliwy i zręczny. Jego poczynania można obserwować na mediach społecznościowych prowadzonych przez rodziców Roberta.

Czy można wejść do komory z dzieckiem?

Wszystko zależy od wielkości komory hiperbarycznej. Jednak w większości łagodnych komór hiperbarycznych można uczestniczyć wraz z dzieckiem w zabiegu. Opiekunowie gabinetów często preferują, aby rodzic uczestniczył w tlenoterapii hiperbarycznej z dzieckiem, ponieważ może działać na nie uspokajająco. Tym bardziej, jeśli jest to jego pierwsza sesja tlenoterapii hiperbarycznej. Maluch może odczuwać dyskomfort w związku ze zmianą ciśnienia w uszach. Obecność opiekuna pomaga odwrócić uwagę dziecka od efektu zmiany ciśnienia w komorze hiperbarycznej. Poza tym wspólny zabieg tlenoterapii hiperbarycznej może być pretekstem do rozmowy i spędzenia czasu z dzieckiem.

Jak zrelaksować dziecko podczas kompresji i dekompresji?

Zachowanie powietrza można łatwo zaobserwować na podstawie doświadczenia z napompowanym balonem pozostawionym w komorze hiperbarycznej. Balon podczas kompresji ciśnienia zmniejsza swoją objętość, czyli każdy oddech jest bogatszy w cząsteczki tlenu, a sam tlen jest dwukrotnie mocniej odczuwalny. Tak właśnie reaguje powietrze, które zostaje poddane ciśnieniu wyższemu. Jest to uczucie podobne do startu samolotu. Podczas kompresji osoba korzystająca odczuwa dyskomfort zmiany ciśnienia. Proces ten trwa kilka minut. Jest to ważna część zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej. Oddech osoby korzystającej z komory hiperbarycznej jest pełniejszy. Jednak dzieci nie rozumieją skąd ten dyskomfort kanałach usznych. Rodzic może odciągnąć dziecko zabawą lub rozmową. Można także poczęstować dziecko cukierkiem, podać mu butelkę wody. Ważne, by zadbać o czas spędzony w komorze. Można się wyciszyć wraz z dzieckiem i zasnąć, ewentualnie poczytać książkę, czasopismo dziecięce lub zaopatrzyć się w ulubionego pluszaka. Przedmioty zabrane do komory muszą być uzgodnione z opiekunem gabinetu, aby mógł on oszacować czy zabawka nie zniszczy płaszcza komory hiperbarycznej, ani nie spowoduje iskry podczas zabawy.

Tlenoterapia hiperbaryczna to przygoda dla najmłodszych

Sesja ekspozycji na tlen hiperbaryczny powinna być dla dzieci pewnym nowym doświadczeniem i przyjemnie spędzonym czasem. Ważne by maluch nawiązał dobry kontakt z opiekunem gabinetu lub operatorem komory hiperbarycznej. Poza dobroczynnym tlenem hiperbaryczny – radosna atmosfera i poczucie bezpieczeństwa to jedna z podstaw prawidłowego wsparcia regeneracji. Możliwe, że dziecko spędzi w komorze wiele godzin, a operator komory będzie mu zawsze towarzyszyć mu po drugiej stronie mikrofalówki. Zadbajmy, więc o to, by umocnić relację z małym pacjentem, by dobrze wspominał czas swojej rekonwalescencji w komorze hiperbarycznej.

Bibliografia: 

http://blog.centrum-hiperbaryczne.pl/2016/09/29/czy-kilkudniowe-dziecko-moze-korzystac-z-hiperbarii-tlenowej/ 03.08.2020
https://www.brainline.org/story/time-right-alternative-therapies 03.08.2020
https://hbot.com/hyperbaric-oxygen-therapy-making-kids-happy/ 03.08.2020

Menu