fbpx

Przygotowanie do tlenoterapii hiperbarycznej

Do sesji tlenoterapii hiperbarycznej należy odpowiednio się przygotować. Możesz poprosić personel gabinetu o wytyczne lub skorzystać z naszej listy. Pamiętaj, by nie lekceważyć zaleceń.
Przygotowanie do tlenoterapii hiperbarycznej

Przygotowanie do tlenoterapii hiperbarycznej, od czego zacząć?

Zabiegi te są przede wszystkim bezpieczne i bezbolesne. Do sesji tlenoterapii hiperbarycznej warto się odpowiednio przygotować. Możesz poprosić personel gabinetu o wytyczne lub skorzystać z naszej listy. Pamiętaj, by nie lekceważyć zaleceń, zwłaszcza że nie jest ich dużo i łatwo się do nich dostosować. Przygotowanie jest bardzo proste!

Zanim wytłumaczymy, jak wygląda przygotowanie do zabiegu, należy wyjaśnić, czym jest tlenoterapia hiperbaryczna. To zabieg w specjalnie skonstruowanej do tego komorze, który polega na dostarczeniu tlenu do organizmu pacjenta w warunkach zwiększonego (czyli wyższego niż atmosferyczne) ciśnienia. Zanikają wtedy bariery fizjologiczne, dzięki czemu tlen łączy się nie tylko z hemoglobiną i osoczem krwi, ale też z płynem mózgowo-rdzeniowym. Wtedy jest znacznie lepiej absorbowany przez wszystkie tkanki, docierając nawet do znacznie słabiej ukrwionych obszarów. Wspomaga w ten sposób leczenie i przyspiesza regenerację m.in. miejsc po kontuzjach, przeszczepach czy ogniskach udarowych.

W wyniku sesji terapeutycznych ilość tlenu wzrasta w układzie limfatycznym, osoczu oraz płynie mózgowo-rdzeniowym. Powietrze, którym oddychasz na co dzień, zawiera około 21% tlenu, podczas gdy koncentrator w komorze pozwala na znaczne zwiększenie jego zawartości. Finalnie, dzięki połączeniu tego stężenia z większym ciśnieniem, w płynach ustrojowych i osoczu rozpuszcza się o wiele więcej tlenu niż w normalnych warunkach.

Skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej we wspomaganiu leczenia wielu chorób i urazów potwierdzają osoby korzystające regularnie z usług gabinetów oraz lekarze włączający ją w terapie swoich pacjentów. Coraz częściej terapię tlenem hiperbarycznym wykorzystuje się również w przypadku zaburzeń, m.in. ze spektrum autyzmu, w celu poprawy codziennego funkcjonowania osób chorych. Jaki wywiera ona wpływ na takie osoby korzystające z zabiegów hiperbarii?

Przygotowanie do zabiegu hiperbarii w specjalistycznej komorze

Pamiętaj dodatkowo

Nie zabieraj ze sobą zbyt wielu przedmiotów osobistych, ponieważ większości rzeczy codziennego użytku nie można wnieść do komory. Jeżeli to możliwe, na pierwsze kilka zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej przyjdź z osobą towarzyszącą. Część pacjentów bezpośrednio po sesji czuje lekką senność, więc dopóki nie znasz reakcji swojego organizmu, lepiej, aby ktoś ci towarzyszył.

Menu