fbpx

Jak tlen może wyrównać poziom cukru?

Tlenoterapia hiperbaryczna w komorze hiperbarycznej wpływa bezpośrednio na poziom cukru we krwi. Lepsze dotlenienie organizmu i dystrybucja tlenu do wszystkich, nawet tych uszkodzonych tkanek sprawia, że poziom cukru we krwi spada podczas zabiegu. Co jeszcze daje tlenoterapia hiperbaryczna dla diabetyka?
Jak tlen może wyrównać poziom cukru?

Tlenoterapia hiperbaryczna a cukrzyca i choroby towarzyszące

Cukrzyca zyskała miano choroby cywilizacyjnej. To przewlekłe schorzenie, które wiąże się z różnego rodzaju powikłaniami i chorobami towarzyszącymi. Jednak jak pokazują badania naukowe, zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej jako wsparcia w leczeniu samej cukrzycy i schorzeń jej towarzyszących, daje fantastyczne wyniki.

Na całym świecie żyje ponad 422 miliony osób chorych na cukrzycę. To 4 razy więcej niż w 1980 roku. Według WHO wzrost zachorowań jest tak dynamiczny, że można go określić jako epidemię. Cukrzycy towarzyszą też liczne powikłania, które mogą prowadzić do niepełnosprawności, a nawet śmierci. Ataki serca, udary czy niewydolność nerek będące na liście takich powikłań doprowadziły do 1,5 miliona zgonów tylko w 2012 roku. To naprawdę dużo. Nie brakuje jednak zespołów badawczych szukających terapii pozwalających na poprawę stanu zdrowia osób chorych i zniwelowanie ryzyka wystąpienia powikłań.

Diabetycy w Polsce

Badania przeprowadzone w minionych latach pokazują, że w Polsce choroba ta dotyka ponad 2,6 miliona osób (dane z 2019 roku). To prawie 7% społeczeństwa. Uważa się też, że drugie tyle osób cierpi na tzw. stan przedcukrzycowy. Jak dobrze się na tym zastanowić, to każdy z nas zna co najmniej jedną taką osobę. Warto dodać, że większość z tych osób cierpi na cukrzycę typu 2, cukrzyca typu 1 to tylko około 100 000 osób w Polsce.

Typy cukrzycy, czym jest cukrzyca?

Cukrzyca to choroba związana z zaburzeniami metabolizmu w organizmie człowieka. Polega na zaburzeniu produkcji lub działania insuliny, która produkowana jest w trzustce. Takie zaburzenia powodują stan przewlekłej hiperglikemii (stan podwyższonego poziomu cukru we krwi). Stan ten wpływa na działanie całego organizmu, na pracę narządów wewnętrznych, na układ kostno-stawowy, zmysł wzroku, pracę mózgu. Rodzaj cukrzycy określa się na podstawie przyczyny jej pojawienia się i przebiegu choroby:

Cukrzyca typu 1 – (nazywana też insulinozależną) to choroba autoimmunologiczna. Organizm atakuje własne komórki i je niszczy. W ten sposób następuje zniszczenie wysp insulinowych, które znajdują się w trzustce i organizm traci możliwość produkcji insuliny. W tym wypadku choroba nie ma związku z dietą, wagą czy trybem życia.

Cukrzyca typu 2 – (inaczej insulinoniezależna) to schorzenie metaboliczne, dla którego charakterystyczna jest opornośc tkanek na działanie insuliny. To znaczy, że organizm produkuje insulinę, ale jest jej zdecydowanie za mało. Przyjmuje się, że ten typ cukrzycy stanowi 85-90% wszystkich przypadków na świecie.

Cukrzyca ciążowa – uznawana jest za powikłanie metaboliczne okresu ciąży. W Europie jej występowanie to koło 5,4 %. Jest to jednak przypadłość uważana za okresową i mija, kiedy poziom cukru wyrównuje się po porodzie.

Jak tlenoterapia hiperbaryczna wpływa na osoby z cukrzycą?

Jak pokazują badania, zabiegi w komorze hiperbarycznej wpływają bezpośrednio na poziom cukru we krwi. Lepsze dotlenienie organizmu i dystrybucja tlenu do wszystkich, nawet tych uszkodzonych tkanek sprawia, że poziom cukru we krwi może spaść w trakcie zabiegu, a ten spadek może się wahać pomiędzy 12, a nawet 60 mg/dL (jednostka pomiaru cukru we krwi w glukometrze). Dlatego tak ważnym elementem przygotowania do zabiegu w komorze, osoby chorującej na cukrzycę jest sprawdzenie poziomu cukru we krwi i zjedzenie lekkiego posiłku przed zabiegiem. Będzie to zabezpieczeniem przed hipoglikemią (czyli zbyt niskim poziomem cukru we krwi). Tlenoterapia hiperbaryczna działa też pozytywnie na poprawienie insulinowrażliwości, a także zwiększenie przepuszczalności barier krew – mózg czy krew – oko. Po tlenoterapii hiperbarycznej osoby chore na cukrzycę zauważają poprawę funkcjonowania układu immunologicznego, zwiększenie przyswajania leków.

Miejsce tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu powikłań cukrzycy

Dr Scott Sherr, dyrektor nowojorskiego Centrum Hiperbarycznego, to człowiek z ogromnym doświadczeniem w leczeniu osób z różnymi powikłaniami cukrzycy. Zarówno jego centrum, jak i inne ośrodki medyczne na całym świecie dysponują szerokimi badaniami dotyczącymi właśnie wykorzystania tlenu hiperbarycznego w terapii wielu powikłań cukrzycy. W których zatem przypadkach seria zabiegów w komorze hiperbarycznej może pomóc?

Miażdżyca

Cukrzyca to choroba, która poza problemami z utrzymaniem odpowiedniego poziomu cukru we krwi, wiąże się z powikłaniami. Pojawiają się one z czasem, często narastają niepostrzeżenie, doprowadzając do poważnych schorzeń. Jednym z nich jest rozwój miażdżycy. Zwłaszcza u osób dotkniętych cukrzycą typu 2, która często wiąże się z nadwagą, brakiem ruchu i niedopasowaną dietą. Dochodzi do gromadzenia się tłuszczów w obrębie naczyń krwionośnych, podwyższonego ciśnienia. Organizm obciążony cukrzycą i zmianami miażdżycowymi jest podatny na niedokrwienie mózgu, a nawet udary. Badania dotyczące wykorzystania tlenoterapii hiperbarycznej w procesie leczenia miażdżycy wykazały, że zabiegi w komorze hiperbarycznej pozwalają unormować poziom cukru we krwi i skutecznie hamować procesy rozwojowe miażdżycy.

Przeprowadzono eksperyment na grupie królików karmionych dietą wysoko cholesterolową. Poddano je zabiegom tlenoterapii hiperbarycznej. Wyniki dowiodły, że terapia ta redukuje znacznie ilość produktów utleniania lipidów i zmniejsza ilość zmian powstających w tętnicach.

Stopa cukrzycowa

Zespół stopy cukrzycowej to jedno z najczęstszych powikłań cukrzycy. Problem ten wynika często z zaniedbania choroby i nieuregulowanych poziomów cukru. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi, który utrzymuje się długo, prowadzi do poważnych zmian w naczyniach krwionośnych. Choroba ta charakteryzuje się niedostatecznym ukrwieniem stóp, co wpływa na ich wrażliwość na ból, a także co ważniejsze na gojenie się ran. Problem ten dotyka głównie osoby dotknięte cukrzycą typu 2 i dotyczy aż 10% diabetyków.

Proces leczenia jest długotrwały i trudny. Wymaga wzmożonej opieki kilku specjalistów. Dr Przemysław Witek z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zwraca uwagę na niepokojące dane dotyczące ilości amputacji stopy cukrzycowej. Rocznie, takich operacji wykonuje się w Polsce około 14 tysięcy. To bardzo dużo.  Leczenie trudno gojących się ran, takich jak te związane z zespołem stopy cukrzycowej, to jedno z głównych zastosowań tlenoterapii hiperbarycznej na świecie. Niesamowite efekty, przyspieszone gojenie i możliwość uratowania nogi przed amputacją. Tlenoterapia hiperbaryczna pozwala poprawić dotlenienie i ukrwienie tkanek oraz ograniczyć postępowanie zgorzeli. Jedne z najnowszych badań dowodzą, że zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej zmniejszają ryzyko amputacji stopy nawet o 33%.

Zmiany neurologiczne 

Przebieg cukrzycy i wysokie poziomy cukru we krwi powodują również szereg zmian poznawczych u diabetyków. Mamy tutaj do czynienia z mikrowylewami w mózgu, które początkowo mogą być zupełnie bezobjawowe. Jednak z czasem sieją coraz większe spustoszenie w mózgu i mogą przekształcić się w demencję lub chorobę Alzheimera. Tlenoterapia hiperbaryczna pozwala na optymalne dotlenienie organizmu, a co za tym idzie, mobilizuje organizm do działań regeneracyjnych, odbudowując naczynia krwionośne i wpływając na tworzenie nowych połączeń neuronowych. Regularne korzystanie z komory hiperbarycznej pozwala na zatrzymanie postępowania tych zmian, a co za tym idzie, poprawę stanu zdrowia osób chorych.

Pomimo rosnącej ilości osób zmagających się z cukrzycą pojawia się coraz więcej nowoczesnych i skutecznych możliwości jej leczenia. Tlenoterapia hiperbaryczna jest tutaj nieocenionym, a co najważniejsze, skutecznym wsparciem. Najbardziej spektakularne są wyniki terapii związane z zespołem stopy cukrzycowej. Jednak jej wpływ na cały organizm sprawia, że jest ona rekomendowana dla diabetyków, jako ogólne wsparcie regeneracyjne ich terapii.

Warto wiedzieć!

Jeżeli z zabiegu w komorze hiperbarycznej chce skorzystać osoba, która na co dzień funkcjonuje z pompą insulinową, na czas zabiegu powinna pompę odłączyć i pozostawić poza komorą.

Bibliografia:

https://www.politykazdrowotna.com/7980,raport-who-na-cukrzyce-cierpi-juz-ponad-422-mln-ludzi
https://www.rp.pl/Zdrowie-/190619742-Naukowcy-policzyli-Az-7-procent-Polakow-to-diabetycy.html
https://cukrzyca.pl/cukrzyca-typu-1/
https://cukrzyca.pl/cukrzyca-typu-2/
https://cukrzyca.pl/cukrzyca-ciazowa/
https://www.researchgate.net/publication/267795920_Effects_of_hyperbaric_oxygen_treatment_on_blood_sugar_levels_and_insulin_levels_in_diabetics
https://journals.viamedica.pl/eoizpm/article/viewFile/26075/20885
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/cukrzyca/stopa-cukrzycowa-grozne-powiklanie-cukrzycy-jak-leczyc-stope-cukrzycow-aa-Yq8B-oVWE-iXdg.html
http://diabetologiawpolsce.pl/stopa-cukrzycowa/
Korzystny wpływ leczenia tlenem w komorze hiperbarycznej na czynniki ryzyka miażdżycy i kontrolę glikemii u chorych z zespołem stopy cukrzycowej, N. Karadurmus, M. Sahin, C. Tasci, I. Naharci, C. Ozturk, S. Ilbasmis, Z. Dulkadir, A. Sen, K. Saglam, Endokrynologia Polska, Tom 61, Numer 3/2010, ISSN 0423-104X
http://archive.rubicon-foundation.org/xmlui/handle/123456789/1082
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10845883

Menu