fbpx

Jakie jest skuteczne wsparcie leczenia urazów ścięgna Achillesa?

Ścięgno Achillesa jest największym i najmocniejszym ścięgnem w organizmie człowieka. Mimo że potrafi wytrzymać obciążenie 350 kg, jest jednym z najbardziej narażonych na urazy. Zwłaszcza u sportowców. Jak tlenoterapia hiperbaryczna wspiera leczenie kontuzji ścięgna Achillesa?
Jakie jest skuteczne wsparcie leczenia urazów ścięgna Achillesa?

Jak tlenoterapia hiperbaryczna wspiera leczenie urazów ścięgna Achillesa?

Ścięgno Achillesa jest największym i najmocniejszym ścięgnem w organizmie człowieka. Mimo że potrafi wytrzymać obciążenie 350 kg, jest jednym z najbardziej narażonych na urazy. Zwłaszcza u sportowców. Jak tlenoterapia hiperbaryczna wspiera leczenie kontuzji ścięgna Achillesa?

Ścięgno Achillesa zwane inaczej ścięgnem piętowym łączy kość piętową z mięśniem brzuchatym i mięśniem płaszczkowatym łydki. Jego długość pochodząca od mięśnia brzuchatego łydki wynosi od 11 do 26 cm, a od mięśnia płaszczkowatego od 3 do 11 cm. To właśnie dzięki niemu możesz swobodnie ruszać stopą — biegać, skakać i wspinać się na palce. Ochronę i mechaniczną wytrzymałość ścięgna Achillesa zapewniają tkanka łączna, a jego elastyczność — kolagen typu I. Niestety, ze względu na wzrost popularności uprawiania różnych dyscyplin sportowych, ta ważna w organizmie struktura częściej ulega uszkodzeniom.

Najczęstsze urazy ścięgna Achillesa

Kontuzje ścięgna Achillesa to jedne z najczęściej występujących urazów w medycynie sportowej. Są to przede wszystkim:

 • ostre i przewlekłe zapalenie ścięgna i ościennej (błony otaczającej ścięgno);
 • przykurcz ścięgna Achillesa;
 • nadwyrężenie;
 • naderwanie lub całkowite zerwanie ścięgna

Wszystkie powodują duży dyskomfort, ból, obrzęk, problemy z chodzeniem a czasami całkowitą niemożność poruszania się.

Urazy ścięgna Achillesa — grupy ryzyka

Szczególnie narażeni na urazy ścięgna Achillesa są:

 • sportowcy, zwłaszcza grający w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, tenisa, trenujący skoki w dal i wzwyż oraz biegacze;
 • po 40 r.z.;
 • osoby z nadwagą;
 • osoby stosujące sterydowe środki przyśpieszające wzrost masy mięśniowej.

Przyczyny urazów ścięgna Achillesa

Najczęstsze przyczyny urazów ścięgna Achillesa to wszelkiego rodzaju przeciążenia i urazy zewnętrzne. Ryzyko zerwania zwiększają także nagłe, bardzo intensywne napięcia mięśnia, trenowanie bez odpowiednio długiej rozgrzewki oraz trenowanie na zbyt mocno utwardzonym podłożu.

Leczenie kontuzji ścięgna Achillesa

Sposób leczenia kontuzji ścięgna Achillesa zależy przede wszystkim od rodzaju urazu oraz stopnia uszkodzenia tkanek. W odzyskaniu pełnej sprawności pomocne są:

 • zimne okłady;
 • maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym;
 • unieruchomienie kończyny poprzez założenie gipsu lub ortezy;
 • fizykoterapia;

W przypadku poważnych urazów, zwłaszcza całkowitego zerwania ścięgna często niezbędna jest operacja, wykonywania w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu konieczne jet także unieruchomienie kończyny na około 6 tygodni i regularna rehabilitacja.

Ważne: aby uniknąć przewlekłego stanu zapalnego, warto wdrożyć leczenie jak najszybciej. Zaleca się, by podjąć je nie później niż w ciągu 72 godzin od urazu.

Urazy ścięgna Achillesa — koszmar sportowców

Urazy ścięgna Achillesa są prawdziwym koszmarem sportowców. Takie kontuzje wymuszają bowiem przymusową przerwę od treningów. W zależności od stopnia uszkodzenia tkanek może ona potrwać od kilku tygodni aż do kilku miesięcy. Poważne uszkodzenia, w tym przede wszystkim zerwanie stawu może istotnie (i trwale) osłabić sprawność, stawiając rozwój sportowej kariery pod dużym znakiem zapytania. Skutecznym sposobem, który pozwala zminimalizować ryzyko takiego scenariusza, są sesje tlenoterapii hiperbarycznej. W jaki sposób wspierają leczenie ścięgna Achillesa?

Leczenie urazu ścięgna Achillesa a tlenoterapia hiperbaryczna

Uszkodzenie tkanek miękkich nieuchronnie prowadzi do zaburzenia mikrokrążenia, przy zwiększonej przepuszczalności w wyniku uwolnienia mediatorów zapalnych. Rozwój obrzęku i inwazja komórek zapalnych o dużym zapotrzebowaniu na tlen prowadzi do niedotlenienia i dodatkowego nasilenia obrzęku. Tlen dostarczany w warunkach hiperbarycznych pozwala na przerwanie tego błędnego koła. Powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i zwiększenie dostawy tlenu do tkanek. A to istotnie zwiększa tempo regeneracji nie tylko uszkodzonych obszarów, ale także całego organizmu.

Takie wnioski potwierdzają wyniki badań naukowych.

Jak wynika z badania Terapia tlenem hiperbarycznym w urazach sportowych (Hyperbaric Oxygen Therapy in Sports Injuries) przeprowadzonego przez grupę badaczy w składzie: P. B. James, B. Scott i M. W. Allen, hiperbaryczna terapia tlenowa pozwala istotnie skrócić czas rekonwalescencji i przyspieszyć powrót do sprawności. Badanie zrealizowano na grupie zawodowych piłkarzy, kontuzjowanych podczas meczów lub podczas treningu. Stan urazu każdorazowo oceniał klubowy fizjoterapeuta, szacując ilość czasu, jaka musi upłynąć, aby zawodnicy mogli wznowić treningi. Następnie poddano sportowców tradycyjnym zabiegom fizjoterapeutycznym oraz codziennym sesjom tlenoterapii hiperbarycznej w komorach z tlenem pod ciśnieniem 2 ATA. Co się okazało?

Zaskakujące wnioski

Średni przewidywany przez fizjoterapeutę czas powrotu do treningów wynosił 210 dni. W praktyce zawodnicy wrócili na boisku już po… 63 dniach! Pacjenci odzyskali sprawność ponad 4 razy szybciej, niż pierwotnie zakładano! Żaden z nie doznał nawrotu choroby po leczeniu.

Ciekawe wnioski przyniosło także badanie… na szczurach, przeprowadzone przez grupę naukowców w składzie: Fehmi Doruk Kuran, Mahmut Pekedis, Hasan Yıldız, Figen Aydın, Nüket Eliyatkın. Jego celem była weryfikacją wpływu leczenia tlenem hiperbarycznym na proces gojenia się w leczeniu zerwanych ścięgien Achillesa. Badanie histopatologiczne potwierdziło hipotezę badaczy, wykazując, że hiperbaryczna terapia tlenem wywiera pozytywny wpływ histologiczny i biomechaniczny na gojenie się ścięgien po naprawie Achillesa.

Wybitni sportowcy fanami terapii hiperbarycznej

Z dobroczynnych właściwości terapii hiperbarycznej korzystają już światowej sławy sportowcy: Brendon Ayanbadejo, Dwight Freeney, Josh Hamilton, Tommie Harris, Rashad Jennings, Jayson Jones, Juan Manuel Marquez (BOXING), Terrell Owens (NFL), Michael Phelps czy Tiger Woods. Dzięki coraz większej świadomości korzyści, tlenoterapia hiperbaryczna osiąga coraz większą popularność także w naszym kraju.

Nic dziwnego. Terapia tlenem hiperbarycznym to skuteczny sposób na skrócenie czasu rekonwalescencji i szybszy powrót do pełnej sprawności. Zwiększona ilość tlenu we krwi pozwala utrzymać optymalną równowagę tlenową organizmu, wspomaga gojenie i zwalczania infekcji, szybszą regenerację tkanek miękkich oraz ścięgien. Wspiera również rozwój nowych naczyń włosowatych, małych naczyń krwionośnych oraz budowanie nowej tkanki łącznej. Dodatkowy tlen dostępny w warunkach hiperbarycznych pomaga także w zwiększeniu produkcji antyoksydantów i pozwala osiągnąć lepszą szybkość tworzenia kolagenu.

Sesje w komorach hiperbarycznych OMNIOXY są więc naturalnym (i bardzo skutecznym sposobem) nie tylko na regeneracji po kontuzjach, ale również na odzyskanie sił po fizjologicznym zmęczeniu.

Źródła:

https://www.omstc.org/wp-content/uploads/2014/11/Sports-Injuries-Article-from-P-Kliempt.pdf

http://www.wbsports-spine.com/willowbend-sports-spine-center-treatments/hyperbaric-oxygen-therapy

Menu