fbpx

Łuszczyca, AZS, trądzik – jak tlen zwalcza problemy skórne?

Przeprowadzono badanie na dwóch przypadkach chorych na przewlekłe choroby skóry. Pierwszy pacjent odbył sześć sesji tlenoterapii hiperbarycznej. Efekty były długofalowe, a pacjent w ciągu 18 miesięcy po tej intensywnej terapii pacjent wykazał całkowitą remisję objawów choroby skóry.
Łuszczyca, AZS, trądzik - jak tlen zwalcza problemy skórne?

Łuszczyca, AZS, trądzik, a tlenoterapia hiperbaryczna

Specyfiki pielęgnujące skórę działają od zewnątrz i nie zawsze docierają wystarczająco głęboko, aby ciało poczuło rzeczywiste ukojenie od problemów skórnych. Tlenoterapia hiperbaryczna działa na skórę przede wszystkim od wewnątrz. Podwyższone ciśnienie w komorze hiperbarycznej poszerza naczynia włosowate, dzięki czemu niedotlenione fragmenty skóry zyskują na dodatkowym nasyceniu tlenem i dostają “zastrzyk” komórkami macierzystymi, które przeistaczają się w kolagen i elastynę.

Okazuje się, że tlenoterapia hiperbaryczna jest liderem w profilaktyce przeciw chorobom i starzeniu się skóry. Przeprowadzono badania na temat zmian spowodowanych wiekiem. Starzenie się i proces powstawania zmarszczek zachodzi szybciej poprzez zwiększenie angiogenezy skóry i degradacji cząsteczek macierzy pozakomórkowej, wpływają na to między innymi promienie UV. Stosowanie tlenoterapii hiperbarycznej i warunki podwyższonego poziomu tlenu łagodzą powstawanie zmarszczek. Obecnie istnieją kliniki medycyny estetycznej, które stosują tlenoterapię hiperbaryczną w celu zmniejszenia widocznych zmarszczek, ale ta procedura nie jest jeszcze powszechna ze względu na ilość badań, które należy wykonać.

Korzyści tlenoterapii hiperbarycznej na kondycję skóry.

Dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu wzmacnia metabolizm komórkowy. Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej jako czynnika remisji zmian skórnych i procesu starzenia się skóry jest profilaktyką ze stosunkowo nowym zastosowaniem. Komory hiperbaryczne zaczęły się pojawiać w gabinetach odnowy biologicznej i medycyny estetycznej.

Młodzieńczy trądzik, a tlenoterapia hiperbaryczna

Większość dorastających młodych ludzi zmaga się z trądzikiem. Problem często jednak nie kończy się na wieku młodzieńczym. Trądzik może z czasem przekształcić się w poważniejszą chorobę skórną. Obecnie lekarze leczą ciężki trądzik za pomocą antybiotyków i leków sterydowych. Wszystkie z nich mają skutki uboczne, a większość nie zapewnia długoterminowej ulgi w dolegliwości. Badanie potwierdziło, że na skórze każdego człowieka znajduje się pewna warstwa bakterii i nie jest udowodnione czemu jedna grupa ludzi mniej toleruje dane bakterie, a druga nie ma problemów w zwalczaniu. To może nie tylko wyjaśnić podstawowe przyczyny trądziku – może również ujawnić zupełnie nową ścieżkę przeciwdziałania młodzieńczemu trądzikowi.

Bakterie wywołujące trądzik są bakteriami beztlenowymi, szczególnie jeżeli chodzi o te w obrębie mieszków włosowych. Stosowanie podstawowej higieny nie wystarcza, a antybiotyki mogą do nich nie dostać. Tlenoterapia hiperbaryczna nasyca wszystkie tkanki i płyny ustrojowe tlenem. Przed naukowcami jest sporo badań, które pozwolą zrozumieć, w jaki sposób duży wzrost natlenienia tkanek może zatrzymać kaskadę procesów zapalnych, wywołanych przez te bakterie oraz usunąć źródła stanów zapalnych i infekcji, które prowadzą do ciężkich i przewlekłych wybuchów trądziku.

Jak zahamować proces starzenia się skóry? 

Łuszczyca, AZS, trądzik - jak tlen zwalcza problemy skórne?

Działanie tlenoterapii hiperbarycznej wpływa na zahamowanie powstawania zmarszczek po ekspozycji na promieniowanie słoneczne (UVB). Wykazano, że podwyższone dotlenienie reguluje czynniki powodujące zmarszczki, takie jak:

  1. HIF-1α – czynnik transkrypcyjny czuły na stężenie tlenu w środowisku komórkowym.
  2. Neutrofile – rodzaj komórek układu odpornościowego, które stanowią 50-75% leukocytów.
  3. Angiogeneza – proces tworzenia się naczyń włosowatych.

Wykazano też, że wysoki stan dotlenienia hamuje czynniki starzenia spowodowane promieniowaniem słonecznym, co powoduje zmniejszenie powstawania zmarszczek.

Aby tlenoterapia hiperbaryczna mogła być w pełni wykorzystana do pielęgnacji skóry należy dokładnie zbadać jak tlen wpływa na fotostarzenie się skóry. Poziom białka HIF-1α zmniejsza się w warunkach dotlenienia, co sugeruje, że ulega on degradacji w podwyższonym stężeniu tlenu. Proces ten wstrzymuje angiogenezę skóry.

Dowiedziono, że tlenoterapia hiperbaryczna powstrzymuje androgenezę w strukturze skóry, ale rozwija ją w ranach i owrzodzeniach co wspiera ich dotlenienie poprzez krew.

Atopowe zapalenie skóry, a wpływ dotlenienia hiperbarycznego

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą atakującą strukturę skóry. Zwana jest wypryskiem atopowym, egzemą, wypryskiem alergicznym lub alergicznym zapaleniem skóry. Trójka lekarzy hiperbarycznych z Akademii Marynarki Wojennej oraz Wojskowego Instytutu medycznego mieszczącego się w Gdyni, przeprowadziło ciekawe obserwacje i zebrało wyniki leczenia dziesięciu pacjentów z ciężkim atopowym zapaleniem skóry. Pacjenci nie reagowali na podstawowe leczenie farmakologiczne, dlatego podjęto decyzję o serii zabiegów w wieloosobowej komorze hiperbarycznej.

Przeprowadzono dziesięć sesji tlenoterapii hiperbarycznej w warunkach ciśnienia 2,5 ATA przez 60 minut. W tym czasie, pacjenci zaprzestali przyjmować leki oraz przerwali dotychczasowy plan związany z leczeniem ogólnym, dlatego zachowano tylko leczenie miejscowe. Bardzo ważną informacją dla lekarzy była ilość i poziom immunoglobin: IgA, IgG, IgM oraz IgE.

Po dziesięciu sesjach tlenoterapii hiperbarycznej wszyscy pacjenci odczuli znaczną poprawę kliniczną, a wyniki wykazały spadek wypełniacza oraz obniżone immunoglobuliny IgE. Na podstawie wyników, badacze Polscy stwierdzili, że tlenoterapia hiperbaryczna może stanowić podstawową i uzupełniającą opcję leczenia w przypadku tych, którzy nie reagują na farmakologiczne leczenie lub reakcja jest niewielka. Tendencja spadkowa we wszystkich badanych parametrach po cyklu ekspozycji tlenoterapii hiperbarycznej i związana z ogólną poprawą stanu klinicznego pacjentów.

Skuteczne wsparcie dla leczenia łuszczycy

Łuszczyca jest często uwarunkowana genetyczne. W Polsce łuszczyca występuje u 2% ogółu populacji. Początkowe zmiany nie są zazwyczaj rozległe, pojawiają się drobne grudki, które łuszcząc się tworzą wykwity skórne. Wówczas zmiany obejmują już większe partie skóry, przekształcając się w zmiany duże, o średnicy zazwyczaj kilku centymetrów.

W 2009 roku przeprowadzono badanie na dwóch przypadkach chorych na przewlekłą łuszczycę. Pierwszy pacjent poddany badaniu był czterdziestoletnim mężczyzną i miał łuszczycowe zapalenie stawów. Był poddany sześcioma sesjami tlenoterapii hiperbarycznej w bardzo wysokim ciśnieniu na poziomie 2,8 ATA przez godzinę. Efekty były długofalowe, a pacjent w ciągu 18 miesięcy po tej intensywnej terapii pacjent wykazał całkowitą remisję objawów łuszczycy.

Drugi pacjent miał 55 lat i posiadał rozległe zmiany, które powoduje łuszczyca. Wykazał ogromną poprawę po piętnastu sesjach tlenoterapii hiperbarycznej w podobnym ciśnieniu. Nie stwierdzono u niego skutków ubocznych tlenoterapii hiperbarycznej, zamiast tego nastąpiła ogromna poprawa. Działanie komory hiperbarycznej na strukturze skóry pacjentów było przeciwzapalne i immunosupresyjne.

Badanie to potwierdziło, że tlenoterapia hiperbaryczna może wykazywać potencjalną skuteczność w profilaktyce leczenia chorób skóry. Łuszczyca może być skutecznie leczona z pomocą tlenoterapii hiperbarycznej lub jako wsparcie do leczenia farmakologicznego.

Łuszczyca, AZS, trądzik - jak tlen zwalcza problemy skórne?

Bibliografia:

https://www.sciencealert.com/researchers-think-they-ve-finally-figured-out-why-bacteria-only-causes-acne-in-some-people 02.07.2020
https://www.researchgate.net/publication/321636994_Hyperbaric_Oxygen_Therapy_HBOT_as_a_Therapeutic_Option_for_Patients_with_Atopic_Dermatitis_AD_-_Own_Experiences_and_Literature_Review 02.07.2020
https://lshyperbarics.com/hbot/can-oxygen-therapy-improve-my-skin-hbot-and-acne/ 02.07.2020
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3977684/#B8 02.07.2020
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19830133/ 02.07.2020

Menu