fbpx

Tlenoterapia hiperbaryczna w kosmetyce

Hiperbaryczna terapia tlenem zmniejsza stan zapalny, redukuje obrzęki, przyspiesza gojenie się ran i zapobiega infekcjom skóry. Czy tlenoterapia hiperbaryczna powinna być stosowana wraz z medycyną estetyczną?
Tlenoterapia hiperbaryczna w kosmetyce

Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej w kosmetyce

Tlenoterapia hiperbaryczna jest powszechnie stosowana nie tylko w medycynie, ale także w kosmetyce i kosmetologii. Jaki wpływ na skórę ma skoncentrowany tlen? Jakie korzyści przyniesie osobom, które chcą zachować młodość i piękny wygląd? Podpowiadamy.

Powietrze, którym oddychamy, zawiera zazwyczaj od 17 do 21 procent tlenu. Hiperbaryczna terapia tlenowa (HBOT) polega na oddychaniu w środowisku o zwiększonym ciśnieniu i zwiększonej zawartości tlenu, co pozwala zwiększyć ilość tlenu rozpuszczonego w krwiobiegu. Sesje w komorach hiperbarycznych są zupełnie bezbolesne i bezinwazyjne i niosą za sobą szereg korzyści.

Dlaczego warto korzystać z hiperbarycznej terapii tlenowej?

Hiperbaryczna terapia tlenowa jest powszechnie stosowana w medycynie. Wspiera leczenie grzybicy, stopy cukrzycowej, zespołu nagłej głuchoty, anemii czy skutków radioterapii. Coraz częściej wykorzystuje się ją także w kosmetyce. Nic dziwnego. Sesje tlenoterapii hiperbarycznej:

 • zwiększają natlenienie narządów i tkanek, przekładając się na lepsze samopoczucie i promienny, świeży wygląd skóry;
 • powodują wzrost produkcji kolagenu, opóźniając procesy starzenia;
 • przyspieszają odnowę skóry na wszystkich poziomach;
 • odżywiają tkanki i powodują szybsze usuwanie toksyn;
 • przyspieszają procesy metaboliczne organizmu, poprawiając przemianę materii. A to przekłada się na łatwiejsze utrzymanie optymalnej wagi ciała;
 • poprawiają krążenie krwi na twarzy, czego efektem jest rozświetlona, jasna i jędrna skóra;
 • pomagają w leczeniu trądziku młodzieńczego;
 • zmniejszają obrzęki, stany zapalne i zasinienia po zabiegach kosmetycznych;
 • działają antybakteryjnie, zmniejszają ryzyko zakażenia skóry;
 • przyspieszają gojenie ran i owrzodzeń;
 • istotnie skracają czas rekonwalescencji; zapewniając szybszy powrót do zdrowa po zabiegach medycyny estetycznej, chirurgii plastycznej czy laseroterapii.

Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej w kosmetyce

Hiperbaryczna terapia tlenem zmniejsza stan zapalny, redukuje obrzęki, przyspiesza gojenie się ran i zapobiega infekcjom. Powszechnie stosuje się ją po:

 • zabiegach laserowych
 • abdominoplastyce
 • korekcie nosa
 • liposukcji,
 • liftingu twarzy
 • zabiegach powiększania piersi.

Komora hiperbaryczna w kosmetyce — wnioski z badań naukowych

Znakomite efekty zastosowania tlenoterapii hiperbarycznej w kosmetyce potwierdzają rezultaty badań naukowych.
 • The Journal of the American Medical Association przeprowadziła w 2010 roku badanie Effect of Perioperative Hyperbaric Oxygen on Bruising in Face-lifts. Jego celem była ocena wpływ tlenu hiperbarycznego na pacjentki po liftingu twarzy. Grupa zabiegowa otrzymała 5 zabiegów okołooperacyjnych tlenoterapii hiperbarycznej w 2 atmosferach przez 60 minut podawanych 2 dni przed zabiegiem, a następnie ponownie w 3, 4 i 5 dobie po zabiegu. Efekty oceniono na podstawie zdjęć poddanych analizie cyfrowej w programie Adobe Photoshop. Naukowcy podsumowali wyniki stwierdzeniem Hiperbaryczna terapia tlenowa, oferuje pacjentom możliwość szybszego powrotu do zdrowia po operacji liftingu twarzy i potencjalnie — po innych zabiegach kosmetycznych.
 • Ciekawych wniosków dostarczyła także praca naukowa The development of hyperbaric oxygen therapy for skin rejuvenation and treatment of photoaging autorstwa duetu naukowców w składzie: Bralipisut Asadamongkol i John H Zhang. Badacze udowodnili, że tlen hiperbaryczny jest ważnym składnikiem w procesie odmładzania skóry, leczenia fotostarzenia skóry i ogólnej poprawy jej wyglądu. Stwierdzono także, że stosowanie tlenoterapii hiperbarycznej łagodzi powstawanie zmarszczek, spowodowanych promieniowaniem UV. Poprawia także elastyczność skóry i stymuluje produkcję kolagenu, prowadząc do redukcji zmarszczek i linii mimicznych oraz poprawy tekstury skóry.

Badanie na temat wpływu tlenoterapii hiperbarycznej na regenerację skóry

Jak wskazują naukowcy (Ashley M Fuller, Charles Giardina) w badaniu Hyperbaric oxygen preconditioning protects skin from UV-A damage, HBOT mobilizuje komórkową obronę antyoksydacyjną. Może być więc znakomitym narzędziem, przydatnym w każdej sytuacji, w której pożądana jest ochrona tkanek przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Na czym polegało badanie? Trzy grupy bezwłosych myszy SKH1-E były narażone na działanie UV-A 3 dni w tygodniu przez 22 tygodnie. Dwie z nich otrzymywały tlen hiperbaryczny dwa razy w tygodniu.

Ekspozycja na promieniowanie UV-A zwiększała apoptozę i proliferację tkanki skórnej, wskazując na podwyższony poziom uszkodzeń nabłonka. Działalność komory hiperbarycznej znacznie zmniejszyła apoptozę i proliferację wywołaną promieniowaniem UV-A. Analiza morfometryczna mikroskopijnych fałdów tkankowych wykazała również istotny wzrost marszczenia się skóry po ekspozycji na promieniowanie UV-A, czemu zapobiegł tlen hiperbaryczny. Stwierdzono również, że elastyczność skóry była największa w grupie, która stosowała tlenoterapię hiperbaryczną cztery razy w tygodniu.

Podsumowując

W toku badań naukowych wykazano także, że terapia tlenem hiperbarycznym stymuluje angiogenezę, powodują wzrost nowych naczyń krwionośnych i poprawę ukrwienia tkanek. Zwiększa także liczbę nowych komórek macierzystych uwalnianych ze szpiku. Takie zjawisko skutkuje naprawą uszkodzeń powstałych w toku procesu starzenia.

Komory hiperbaryczne Omnioxy — dla kosmetyczek, kosmetologów i lekarzy medycyny estetycznej

Jesteś kosmetyczką, kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej? Prowadzisz własny gabinet? Możesz wzbogacić zakres usług o sesje w komorach hiperbarycznych. Długość komór hiperbarycznych Omnioxy to tylko 225 cm, a średnica — w zależności od modelu — wynosi od 70 do 90 cm. Z powodzeniem umieścisz ją więc nawet na niewielkiej powierzchni. Dzięki temu innowacyjnemu narzędziu zyskasz przewagę konkurencyjną i dotrzesz do nowych potencjalnych klientów. Nie tylko tych zainteresowanych zabiegami kosmetycznymi, ale również tych, pragnących skorzystać z komory w celach zdrowotnych.

Źrodła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3977684/
https://www.northportwellnesscenter.com/blog/cosmetic-surgery-aftercare-why-hbot-is-beneficial
https://jamanetwork.com/article.aspx?articleid=223170
https://www.researchgate.net/publication/261290329_The_development_of_hyperbaric_oxygen_therapy_for_skin_rejuvenation_and_treatment_of_photoaging

Menu