Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej w kosmetyce
Tlenoterapia hiperbaryczna jest powszechnie stosowana nie tylko w medycynie, ale także w kosmetyce i kosmetologii. Jaki wpływ na skórę ma skoncentrowany tlen? Jakie korzyści przyniesie osobom, które chcą zachować młodość i piękny wygląd? Podpowiadamy.
Powietrze, którym oddychamy, zawiera zazwyczaj od 17 do 21 procent tlenu. Hiperbaryczna terapia tlenowa (HBOT) polega na oddychaniu w środowisku o zwiększonym ciśnieniu i zwiększonej zawartości tlenu, co pozwala zwiększyć ilość tlenu rozpuszczonego w krwiobiegu. Sesje w komorach hiperbarycznych są zupełnie bezbolesne i bezinwazyjne i niosą za sobą szereg korzyści.
Dlaczego warto korzystać z hiperbarycznej terapii tlenowej?
Hiperbaryczna terapia tlenowa jest powszechnie stosowana w medycynie. Wspiera leczenie grzybicy, stopy cukrzycowej, zespołu nagłej głuchoty, anemii czy skutków radioterapii. Coraz częściej wykorzystuje się ją także w kosmetyce. Nic dziwnego. Sesje tlenoterapii hiperbarycznej:
- zwiększają natlenienie narządów i tkanek, przekładając się na lepsze samopoczucie i promienny, świeży wygląd skóry;
- powodują wzrost produkcji kolagenu, opóźniając procesy starzenia;
- przyspieszają odnowę skóry na wszystkich poziomach;
- odżywiają tkanki i powodują szybsze usuwanie toksyn;
- przyspieszają procesy metaboliczne organizmu, poprawiając przemianę materii. A to przekłada się na łatwiejsze utrzymanie optymalnej wagi ciała;
- poprawiają krążenie krwi na twarzy, czego efektem jest rozświetlona, jasna i jędrna skóra;
- pomagają w leczeniu trądziku młodzieńczego;
- zmniejszają obrzęki, stany zapalne i zasinienia po zabiegach kosmetycznych;
- działają antybakteryjnie, zmniejszają ryzyko zakażenia skóry;
- przyspieszają gojenie ran i owrzodzeń;
- istotnie skracają czas rekonwalescencji; zapewniając szybszy powrót do zdrowa po zabiegach medycyny estetycznej, chirurgii plastycznej czy laseroterapii.
Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej w kosmetyce
Hiperbaryczna terapia tlenem zmniejsza stan zapalny, redukuje obrzęki, przyspiesza gojenie się ran i zapobiega infekcjom. Powszechnie stosuje się ją po:
- zabiegach laserowych
- abdominoplastyce
- korekcie nosa
- liposukcji,
- liftingu twarzy
- zabiegach powiększania piersi.
Komora hiperbaryczna w kosmetyce — wnioski z badań naukowych
Znakomite efekty zastosowania tlenoterapii hiperbarycznej w kosmetyce potwierdzają rezultaty badań naukowych.
- The Journal of the American Medical Association przeprowadziła w 2010 roku badanie Effect of Perioperative Hyperbaric Oxygen on Bruising in Face-lifts. Jego celem była ocena wpływ tlenu hiperbarycznego na pacjentki po liftingu twarzy. Grupa zabiegowa otrzymała 5 zabiegów okołooperacyjnych tlenoterapii hiperbarycznej w 2 atmosferach przez 60 minut podawanych 2 dni przed zabiegiem, a następnie ponownie w 3, 4 i 5 dobie po zabiegu. Efekty oceniono na podstawie zdjęć poddanych analizie cyfrowej w programie Adobe Photoshop. Naukowcy podsumowali wyniki stwierdzeniem Hiperbaryczna terapia tlenowa, oferuje pacjentom możliwość szybszego powrotu do zdrowia po operacji liftingu twarzy i potencjalnie — po innych zabiegach kosmetycznych.
- Ciekawych wniosków dostarczyła także praca naukowa The development of hyperbaric oxygen therapy for skin rejuvenation and treatment of photoaging autorstwa duetu naukowców w składzie: Bralipisut Asadamongkol i John H Zhang. Badacze udowodnili, że tlen hiperbaryczny jest ważnym składnikiem w procesie odmładzania skóry, leczenia fotostarzenia skóry i ogólnej poprawy jej wyglądu. Stwierdzono także, że stosowanie tlenoterapii hiperbarycznej łagodzi powstawanie zmarszczek, spowodowanych promieniowaniem UV. Poprawia także elastyczność skóry i stymuluje produkcję kolagenu, prowadząc do redukcji zmarszczek i linii mimicznych oraz poprawy tekstury skóry.
Badanie na temat wpływu tlenoterapii hiperbarycznej na regenerację skóry
Jak wskazują naukowcy (Ashley M Fuller, Charles Giardina) w badaniu Hyperbaric oxygen preconditioning protects skin from UV-A damage, HBOT mobilizuje komórkową obronę antyoksydacyjną. Może być więc znakomitym narzędziem, przydatnym w każdej sytuacji, w której pożądana jest ochrona tkanek przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Na czym polegało badanie? Trzy grupy bezwłosych myszy SKH1-E były narażone na działanie UV-A 3 dni w tygodniu przez 22 tygodnie. Dwie z nich otrzymywały tlen hiperbaryczny dwa razy w tygodniu.
Ekspozycja na promieniowanie UV-A zwiększała apoptozę i proliferację tkanki skórnej, wskazując na podwyższony poziom uszkodzeń nabłonka. Działalność komory hiperbarycznej znacznie zmniejszyła apoptozę i proliferację wywołaną promieniowaniem UV-A. Analiza morfometryczna mikroskopijnych fałdów tkankowych wykazała również istotny wzrost marszczenia się skóry po ekspozycji na promieniowanie UV-A, czemu zapobiegł tlen hiperbaryczny. Stwierdzono również, że elastyczność skóry była największa w grupie, która stosowała tlenoterapię hiperbaryczną cztery razy w tygodniu.
Podsumowując
W toku badań naukowych wykazano także, że terapia tlenem hiperbarycznym stymuluje angiogenezę, powodują wzrost nowych naczyń krwionośnych i poprawę ukrwienia tkanek. Zwiększa także liczbę nowych komórek macierzystych uwalnianych ze szpiku. Takie zjawisko skutkuje naprawą uszkodzeń powstałych w toku procesu starzenia.