fbpx

Nadciśnienie tętnicze, a tlenoterapia hiperbaryczna

Najważniejszym aspektem dbanie o ciśnienie tętnicze jest przyjmowanie odpowiednich leków regulujących ciśnienie. Chronią one przed gwałtownymi zmianami ciśnienia, które mogą wystąpić podczas sesji tlenoterapii hiperbarycznej. Tak jak w przypadku innych schorzeń, reakcja organizmu jest bardzo indywidualna i może różnić się między pacjentami. Poznaj badania na ten temat!
Nadciśnienie tętnicze, a tlenoterapia hiperbaryczna

Nadciśnienie tętnicze, a tlenoterapia hiperbaryczna

Pytanie dotyczące reakcji organizmu cierpiącego na nadciśnienie tętnicze pojawia się często. Osoby pragnące skorzystać z właściwości tlenoterapii hiperbarycznej obawiają się negatywnej reakcji ze strony swojego układu krążenia. Nadciśnienie tętnicze wymaga kontroli lekarskiej i odpowiedniego leczenia, ale czy w tym wypadku można skorzystać z dobrodziejstw tlenoterapii hiperbarycznej? Przeprowadzono na ten temat wiele badań.

Na uniwersytecie São Paulo przeprowadzono badania na temat zmian sercowo-oddechowych u pacjentów poddawanych tlenoterapii hiperbarycznej. Badania przeprowadzone w 2019 roku wykazały dały następujące wyniki. U czternastu dorosłych pacjentów zaobserwowano spadek uderzeń serca o 16 uderzeń na minutę, w ciągu pierwszych 35 minut tlenoterapii hiperbarycznej, oczywiście wzrosło nasycenie tlenem w porównaniu z grupą kontrolną. Wnioski lekarzy z São Paulo były następujące: tlenoterapia hiperbaryczna poprawia działanie układu sercowo-oddechowego, a także podwyższa nasycenie tlenem. Spada częstości tętna w układzie krwionośnym, nie następuje jednak zmiana poziomów ciśnienia krwi oraz objętości i zdolności oddechowych.

Reakcja organizmu z nadciśnieniem tętniczym jest zależne od wielu czynników

Według badań Undersea and Hyperbaric Medical Society, u pacjentów korzystających z tlenoterapii hiperbarycznej często dochodzi do niewielkiego wzrostu ciśnienia krwi odnotowanego po zakończeniu ekspozycji w komorze hiperbarycznej. Podwyższenia te występują częściej u starszych pacjentów, jednak leki przeciwnadciśnieniowe chronią przed tymi wzrostami. W grupie pacjentów, w której ciśnienie krwi wzrosło, znacznie rzadziej przyjmowali leki przeciwnadciśnieniowe. Średnie skurczowe ciśnienie krwi po leczeniu było o co najmniej 10 mmHg, jest ono wyższe niż średnie skurczowe ciśnienie krwi przed leczeniem (40% pacjentów z nadciśnieniem). Aby zrozumieć działanie tlenoterapii hiperbarycznej, warto przeanalizować wpływ ciśnienia hiperbarycznego na krwiobieg sam w sobie.

Jak zdrowy krwiobieg zachowuje się podczas sesji tlenoterapii hiperbarycznej?

Doktor Grzegorz Cieślar przeanalizował zachowanie krwiobiegu zwierząt pod wpływem ekspozycji na podwyższone ciśnienie hiperbaryczne. Nie były to badania dotyczące nadciśnienia, ale pomogły zrozumieć czemu nadciśnienie tętnicze powinno być wskazaniem do stosowania niskich ciśnień do 1.5 ATA. Gdy żywy organizm przechodzi w stan podwyższonego ciśnienia hiperbarycznego częstotliwość akcji serca spowalnia, a jednocześnie zwiększa się poziom całkowitego przepływu krwi w mięśniu sercowym.

Przeprowadzono badanie na królikach. Zwierzęta były wprowadzone w stany ekspozycji w komorze hiperbarycznej przez okres czterech tygodni. Jak pokazały wyniki, ekspozycje na tlen hiperbaryczny zapobiegły powstaniu u tych zwierząt przerostu mięśnia sercowego. Badanie wspomogło także stabilizację kurczliwości mięśnia sercowego, utrzymując go na odpowiednio podwyższonym poziomie oraz zapewniło lepszą adaptację serca do stanów nagłego pogorszenia pracy układu krążenia. Wysokość ciśnienia hiperbarycznego, w którym znajdowały się organizmy żywe było istotnym czynnikiem tych badań. Zwierzęta czuły się najlepiej, gdy wystawiano je na ekspozycję hiperbaryczną maksymalnie do 2.0 ATA. Wzrost ciśnienia powyżej tej wartości do 2.5 ATA prowadził do pogorszenia się funkcji skurczowej mięśnia sercowego oraz spadku zdolności do neutralizowania szkodliwego działania wszystkich metabolicznych procesów, jakie zachodzą w organizmie.

Chwilowy wzrost ciśnienia jako efekt uboczny, ale nie przeciwwskazanie

Specjaliści potwierdzają, że terapia tlenem hiperbarycznym jest bezpieczna i wskazana, aby poprawić krążenie krwi. Jednak mogą występować reakcje niepożądane. Podwyższenie ciśnienia krwi u pacjentów poddawanych tlenoterapii hiperbarycznej jest potencjalnym efektem ubocznym, jednak nie przeciwwskazaniem. W przeprowadzonych badaniach starano się lepiej oszacować wpływ tlenoterapii hiperbarycznej na ciśnienie krwi. Przeanalizowano reakcje zdrowotną 155 pacjentów, którzy przeszli 3147 ekspozycji tlenem hiperbarycznym. Badania wykazały, że nastąpił ogólny wzrost mediany skurczowego ciśnienia krwi, rozkurczowego ciśnienia krwi i średniego ciśnienia tętniczego. W reakcji krwiobiegu nie wykazano istotnych statystycznie różnic w porównaniu pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i bez nadciśnienia. Efekt wspomagający krążenie występuje przy większej liczbie wykonanych sesji tlenoterapii hiperbarycznej. Należy jednak pamiętać, że brak prawidłowego dotlenienia pogarsza stan organizmu i podwyższa ciśnienie krwi.

Tlenoterapia hiperbaryczna wspiera krążenie krwi, ale może powodować efekt uboczny jakim jest drobne podwyższenie ciśnienia. Przy nadciśnieniu ważny jest poziom natlenienia tkanek. Niższe niż średnie poziomy tlenu mogą powodować zwężenie naczyń krwionośnych w płucach, co często prowadzi do gorszego nadciśnienia.

Tlenoterapia hiperbaryczna, jako długotrwałe wsparcie

Podsumowując, pacjenci borykający się z nadciśnieniem tętniczym, ale potrzebujący skorzystać z tlenoterapii hiperbarycznej, często z innych powodów zdrowotnych powinni skonsultować skorzystanie z tlenoterapii hiperbarycznej ze swoim lekarzem prowadzącym. Najważniejszym aspektem jest przyjmowanie odpowiednich leków regulujących ciśnienie. Chronią one przed gwałtownymi zmianami ciśnienia, które mogą wystąpić podczas sesji tlenoterapii hiperbarycznej. Tak jak w przypadku innych schorzeń, reakcja organizmu jest bardzo indywidualna i może różnić się między pacjentami. Tlenoterapia hiperbaryczna może powodować delikatny skok ciśnienia, jednak na dłuższą metę wspiera jego regulację i unormowanie.

Bibliografia

http://archive.rubicon-foundation.org/xmlui/handle/123456789/1192 14.07.2020
https://www.scielo.br/pdf/reeusp/v53/en_1980-220X-reeusp-53-e03469.pdf 15.07.2020

Menu