fbpx

Problemy z erekcją, a tlenoterapia hiperbaryczna

Problem o którym warto mówić, ponieważ na całym świecie cierpi na niego ok. 150 miliona mężczyzn. Na problemy z erekcją wpływa wiele czynników zewnętrznych jak i zdrowotnych. Jak pokazują obserwacje, tlenoterapia hiperbaryczna wpływa na komfort seksualny mężczyzn. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badań!
problemy z erekcją a tlenoterapia hiperbaryczna

Jak tlenoterapia hiperbaryczna wpływa na funkcje erekcyjne?

Na stan naszego zdrowia wpływ ma wiele czynników, a seks jest niewątpliwie jednym z nich. W wielu badaniach dowiedziono, że regularne pożycie seksualne oddziałuje pozytywnie na nasz układ immunologiczny, obniża ciśnienie krwi i redukuje stres. To tylko niektóre z pozytywnych skutków. Jak podaje portal Medonet.pl problemy z erekcją występują w niemal każdej grupie wiekowej: 2% trzydziestolatków, 6% czterdziestolatków, nawet 18% pięćdziesięciolatków, 38% sześćdziesięciolatków i aż 60% siedemdziesięciolatków. Okazuje się, że tylko 8% z tych wszystkich przypadków szuka pomocy u lekarza specjalisty.

Na całym świecie szacuje się, że do zaburzeń erekcyjnych dochodzi nawet u 150 milionów mężczyzn. Nie zgłaszają swojego problemu lekarzowi. Na taki stan rzeczy wpływają różne czynniki, takie jak mało wspierający partner, niezdrowa dieta, nadmierny stres, czy  przemęczenie. Czasem do głosu dochodzą problemy natury zdrowotnej, różne schorzenia, o których postaramy się napisać szerzej w tym artykule.

Nie zapominajmy też o presji społecznej związanej z witalnością mężczyzny, który według stereotypu – zawsze musi sprostać wyzwaniu. Prawda jest taka, że każda z płci ma podobne potrzeby i każda z nich może zmagać się z problemami. Szacuje się, że 1 na 4 stosunki seksualne pojawia się problem z utrzymaniem erekcji. W tym artykule chcemy przybliżyć wam ten temat, a także badania związane z zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu zaburzeń erekcji.

Czy problemy z erekcją to zwiastun problemów ze zdrowiem?

Biorąc pod uwagę te czynniki, o których wspomnieliśmy na początku, można by odnieść wrażenie, że problemy w sferze sprawności seksualnej u mężczyzn to oznaka większego problemu. Poniżej przytoczyliśmy kilka głównych problemów zdrowotnych, które mogą mieć bezpośrednio wpływ na tę sferę męską.

Problemy z układem krwionośnym

Przyczyną męskich problemów może być problem związany z niedrożnością układu krwionośnego. Należy pamiętać o tym, że męski członek potrzebuje dwadzieścia razy tyle krwi w stanie pobudzenia, niż przepływa podczas prącia w stanie spoczynku. Drożny i dobrze dotleniony układ krwionośny to podstawa właściwego funkcjonowania nie tylko popędu seksualnego, ale i odpowiedniego dotlenienia wszystkich mięśni. Problemy ze wzwodem mogą być zapowiedzią nasilającej się miażdżycy.

Rozchwiany układ hormonalny

Zaburzenia hormonalne to przypadłość, która może występować także u mężczyzn i mogą dotyczyć zarówno nadmiaru testosteronu, jak i osłabionej jego produkcji. Nadmiar testosteronu wywołany przez przerost nadnerczy powoduje wzrost agresji i osłabienie systemu immunologicznego. Natomiast zbyt niski poziom objawia się spadkiem libido i problemami z potencją. Co za tym idzie, pogarsza się praca układu krwionośnego. Mężczyźni odczuwają wtedy brak energii oraz niepokojąco wzrasta ich waga. Problemy z erekcją są w tym wypadku jednym z objawów problemów hormonalnych. Zjawisko to może występować u mężczyzn w każdym wieku.

Andropauza lub Hipogonadyzm

Andropauza to mówiąc najprościej, odpowiednik kobiecej menopauzy. Z wiekiem poziom testosteronu zmniejsza się, ze względu na mniejszą aktywność przysadki mózgowej. Należy wspomnieć także o stanie zachwiania polityki hormonalnej, który prowadzi do niepłodności mężczyzn, czyli hipogonadyzmu. Ważne jest, aby wykryć te objawy, jak najszybciej przechodząc testy na ilość testosteronu we krwi. Objawami takich zaburzeń hormonalnych jest wzrost tkanki tłuszczowej, spadek libido, zwiększenie masy ciała, osłabienie się kości, uczucie zmęczenia, a nawet depresja.

Komplikacje związane ze sprawnością fizyczną

Układ płciowy mężczyzny starzeje się podobnie jak reszta jego ciała. Mięśnie starzeją się z powodu obniżonej produkcji kolagenu, elastyny. Spada elastyczność prącia, wskutek czego jego funkcje ulegają ograniczeniu. Za odpowiednią reakcję poszerzających się pod wpływem impulsu naczyń krwionośnych odpowiadają składowe części ścian naczyń krwionośnych.

Prawidłowa erekcja, a zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej

Z badania opublikowanego na stronie pubmed.gov wynika, że tlenoterapia hiperbaryczna może być sposobem na poprawienie kondycji seksualnej. Przeprowadzono badanie na grupie 43 mężczyzn, którzy korzystali z zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej, lecząc się z różnych chorób i dolegliwości w okresie od lipca 2017 roku do maja 2018 roku. Przy okazji mieli oni regularne problemy z erekcją, które zostały uwzględnione w badaniu. Wszyscy pacjenci poświadczyli o tym w kwestionariuszu IIEF. Specjaliści od tlenoterapii hiperbarycznej badali poziomy całkowitego testosteronu w surowicy i ciele pacjentów po pierwszym zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej, aż do ostatniej sesji.

Nie odnotowano statystycznej różnicy w produkcji testosteronu, jednak pacjenci poświadczyli iż zwiększyła się ich aktywność seksualna. Ich ciało było wypoczęte, dotlenione, wzrosła produkcja komórek macierzystych oraz poprawiła się ich praca układu krwionośnego. Dzięki drożności naczyń włosowatych i poprawionej reakcji neuronowej pacjenci osiągali pełniejszy wzwód. Kondycja ich ciała również poprawiła się.

Wnioski

Po ponownym wypełnieniu przez pacjentów kwestionariusza IIEF badacze odnotowali wzrost satysfakcji pacjentów z ich pożycia, a co za tym idzie poprawę relacji z partnerem. Wzrost był na tyle istotny, że lekarze doszli do wniosku, iż tlenoterapia hiperbaryczna może być jedną z alternatywnych metod leczenia problemów z erekcją lub wspomagającą terapią dla tego zaburzenia funkcjonowania.

Badania te pozwalają nam stwierdzić, że poziom testosteronu pacjentów nie uległ zmianie przed i po serii tlenoterapii hiperbarycznej. Natomiast do korzyści fizjologicznych wynikających z podawania hiperbarycznego tlenu zaliczyć można np. prawidłowe dotlenienie mięśniowe i udrożnienie pracy krwiobiegu.

Tlenoterapia hiperbaryczna i jej historia na przestrzeni wieków

Bibliografia:
Źródło internetowe: https://www.medonet.pl/zdrowie/wiadomosci,udany-seks-bez-wzgledu-na-wiek,artykul,1701293.html 23.04.2020
Żródło internetowe: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30907218 23.04.2020
Krzysztof Kula, Jolanta Słowikowska-Hilczer, Hipogonadyzm późny u mężczyzn, Endokry-nologia Polska/Polish Journal of Endocrinology Tom/Volume 63; s. 15-18;

Menu