fbpx

Przeciwwskazania do tlenoterapii hiperbarycznej

Tlenoterapia hiperbaryczna może realnie pomóc i odpowiednio dotlenić całe ciało. Kto jednak nie może skorzystać z życiodajnej tlenoterapii hiperbarycznej?
Przeciwwskazania do tlenoterapii hiperbarycznej

Dowiedz się, jakie są przeciwwskazania dla zabiegu w komorze hiperbarycznej

Tlenoterapia hiperbaryczna może realnie pomóc wielu osobom. Zabiegi polegające na podawaniu skoncentrowanego tlenu, który rozpuszcza się w krwiobiegu pod podwyższonym ciśnieniem, są bezpieczne i sprawiają, że wchłania się on o wiele skutecznej. Czy są jednak jakieś przeciwwskazania, które sprawiają, że nie można skorzystać z tlenoterapii hiperbarycznej?

Już 60-minutowy zabieg w komorze hiperbarycznej sprawi, że poczujemy się lepiej, świeżo. Nasz system immunologiczny zacznie działać lepiej, rany będą goić się znacznie szybciej, wzrośnie produkcja komórek macierzystych. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją bardzo szczegółowo sformułowane przeciwwskazania do przeprowadzania takich zabiegów. Kto nie może skorzystać z zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej? Tak jak w przypadku wielu innych rodzajów terapii, ten również może wywołać niepożądane efekty. Dlatego istnieje lista schorzeń oraz okoliczności, które wykluczają z udziału w sesji w komorze hiperbarycznej.

Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna jest znacznie bezpieczniejsza od zabiegu w komorze medycznej o wyższym ciśnieniu. Rożnica ta wynika z zastosowania innych ciśnień. W komorze miękkiej ciśnienie jest podwyższane na mniejszą skalę (1,3 ATA),  niż w komorze medycznej  (2 do 4 ATA). Zabieg jest równie skuteczny, jednak działa stopniowo i lepiej rozkłada się w czasie. Co za tym idzie, ryzyko wystąpienia powikłań zmniejsza się znacznie.

Czemu odma płucna jest całkowitym przeciwwskazaniem?

Najpoważniejszym przeciwwskazaniem do zabiegu w komorze hiperbarycznej jest nieleczona odma płucna (opłucnowa). Dolegliwość ta polega na obecności niepożądanego powietrza w jamie opłucnej, co objawia się bólem w klatce piersiowej, kaszlem i dusznościami. Samodzielne stosowanie tlenoterapii hiperbarycznej i pominięcie leczenia klinicznego może mieć poważne skutki dla zdrowia, a nawet życia. Jeżeli lekarz zaleci terapię hiperbaryczną, to leczenie powinno odbywać się pod jego ścisłym nadzorem. Nie podejmuj samodzielnie takiej decyzji.

Co w przypadku trwającej chemioterapii?

Tlenoterapia hiperbaryczna może być z powodzeniem stosowana u osób po przebytej chemioterapii czy radioterapii, jako bardzo skuteczny element regeneracji i wzmocnienia organizmu po bardzo obciążającym leczeniu. Jednak nie może być łączona z aktualnie prowadzonym leczeniem. Choroby onkologiczne są bardzo indywidualną kwestią. Jeżeli chorujesz na nowotwór lub jesteś w trakcie leczenia, bezwzględnie musisz skonsultować kwestię tlenoterapii hiperbarycznej ze swoim lekarzem onkologiem. Pacjenci walczący z nowotworami, otrzymują leki, które mogą powodować zaburzenia oddychania. W tej sytuacji wysoko tlenowe środowisko w komorze hiperbarycznej może być zagrożeniem.

Inne przeciwwskazania zdrowotne

Niektóre leki oddziałują na układ oddechowy i w połączeniu z dużymi dawkami tlenu podawanymi w warunkach dużego ciśnienia mogą powodować zatrucia, zatory gazowe, stany zapalne płuc czy negatywnie wpływać na pracę serca.

Stosowanie tych środków całkowicie wyklucza z zabiegu:
  • Adriamycyna, Cis-platyna – środek stosowany w chemioterapii,
  • Disulfiram, Sulfamylon  – lek polecany w leczeniu alkoholizmu,
  • Bleomycyna – lek stosowany w leczeniu raka, chłoniaka, ziarniaka.

Choroby, które są przeciwwskazaniem do tlenoterapii hiperbarycznej

Zabiegi w komorze hiperbarycznej nie są też polecane osobom chorym na astmę, epilepsję, cierpiącym z powodu chorób płuc z retencją dwutlenku węgla oraz pacjentom, którzy przeszli operację klatki piersiowej lub zabiegi w okolicach kości skroniowej. W środowisku wysoko-tlenowym o podwyższonym ciśnieniu istnieje ryzyko, że powietrze zostanie uwięzione w ciele w postaci pęcherzyków, co może znacznie utrudnić oddychanie i zaburzyć pracę organizmu. Warunki panujące w komorze hiperbarycznej mogą też negatywnie wpływać na pracę rozrusznika serca, więc naukowcy raczej odradzają jej stosowanie u osób z niewydolnością serca.

Kolejne przeciwwskazania to ostre schorzenia uszu, w tym perforacja błony bębenkowej, barotrauma ucha środkowego (uraz ciśnieniowy spowodowany m.in. krzywą przegrodą nosową) częste zatykanie się trąbki Eustachiusza, oraz zapalenie nerwu wzrokowego. Niektórzy są bardziej wrażliwi na zmiany ciśnienia i odczuwają pulsujący ból głowy, ucisk w gałkach ocznych i uszach nawet w samolocie. Podczas startu ciśnienie wynosi ok. 0,5 ATA. W naszych komorach do łagodnej terapii hiperbarycznej (mHBOT) jest to 1,3 ATA. Badacze nadal starają się ustalić, kiedy poważniejsze problemy laryngologiczne i okulistyczne powinny wykluczać z zabiegów, a kiedy nie. Obecnie uważa się jednak, że sesje w komorach o ciśnieniu 1,3 ATA są w pełni bezpieczne. Więcej wątpliwości pozostawia temat leczenia w urządzeniach klinicznych 2,5 – 3 ATA.

Czy klaustrofobia wyklucza z zabiegów?

Często opisywana jest jako przeciwwskazanie do sesji w komorze hiperbarycznej. Wynika to z tego, że wiele rodzajów komór hiperbarycznych przeznaczonych jest dla jednej osoby. To stosunkowo niewielkie komory z małą liczbą okien, które mogą wywoływać uczucie lęku u chorych. Klaustrofobia może, ale nie musi wykluczać z zabiegu. Jeżeli obawiasz się, że ta niewielka przestrzeń może okazać się zbyt niekomfortowa, porozmawiaj z właścicielem gabinetu tlenoterapii i poproś o możliwość wejścia do takiej komory. Warto też zwrócić uwagę na ilość okien w komorze i ich wielkość. To na pewno element, który ma wpływ na komfort zabiegu. Część komór, z których można skorzystać na rynku komercyjnym to komory przewidziane dla dwóch osób, np. rodzica z dzieckiem. Są przez to przestronne, jasne w środku, co pozwala naprawdę się zrelaksować.

Czy komora hiperbaryczna jest bezpieczna? Warto wiedzieć

Ryzyko terapii hiperbarycznej w komorach o ciśnieniu 1,3 ATA jest niewielkie. Jednak jak w przypadku każdego zabiegu o podłożu regeneracyjnym, należy zachować pewne środki ostrożności. Podczas sesji osoba poddawana zabiegowi przebywa ok. 60-70 minut w szczelnie zamkniętym urządzeniu. Tlen dostarczany jest z pomocą przewodu koncentratora tlenu i krąży w całej komorze. Silny zapach kosmetyków czy jedzenia roznoszący się w pomieszczeniu może być drażniący i niebezpieczny.

Przed zabiegiem unikaj:
  • malowania paznokci, używania lakieru do włosów, perfum i kremów,
  • picia alkoholu, napojów gazowanych i palenia papierosów,
  • zakładania soczewek kontaktowych,
  • jedzenia obfitych posiłków.

Jeśli bierzesz leki na cukrzycę czy na inne choroby, to weź je przed sesją tlenoterapii. Przeczytaj więcej na temat przygotowywania się do zabiegu w komorze hiperbarycznej.

Przygotowanie do tlenoterapii hiperbarycznej

Poznałeś główne przeciwwskazania do tlenoterapii hiperbarycznej. Opisane choroby, schorzenia i dolegliwości całkowicie dyskwalifikują z udziału w sesjach. Czy są jeszcze jakieś inne sytuacje, w których odradza się taki zabieg? Owszem, ponieważ są jeszcze przeciwwskazania dodatkowe, takie jak infekcje czy wirusy. Jeśli wciąż nie jesteś pewien, czy twoja sytuacja zdrowotna kwalifikuje się do zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej – koniecznie umów się na konsultację ze swoim lekarzem rodzinnym.

Menu