fbpx

Tlenoterapia hiperbaryczna, a reumatyzm

Reumatyzm to ogólne określenie schorzeń dotykających tkani łącznej. Kogo najczęściej dotyka? Jak tlenoterapia hiperbaryczna wspiera leczenie tego bolesnego schorzenia?
Tlenoterapia hiperbaryczna, a reumatyzm

Czy sesje w komorze hiperbarycznej niwelują objawy reumatyzmu?

Reumatyzm to ogólne określenie schorzeń dotykających tkani łącznej. Jakie są objawy reumatyzmu? Kogo najczęściej dotyka? Jak tlenoterapia hiperbaryczna wspiera leczenie tego bolesnego schorzenia?

Wbrew obiegowej opinii reumatyzm nie jest nazwą jednego konkretnego schorzenia. Określenie to definiuje ponad 100 jednostek chorobowych tkanki łącznej. Jak pokazują statystyki, choroby reumatyczne dotykają aż 5 mln Polaków, a 70% chorujących to kobiety.

Najpopularniejsze choroby reumatyczne

Wg klasyfikacji American Rheumatism Association choroby reumatyczne można podzielić na 10 grup:

 • układowe choroby tkanki łącznej;
 • zapalenia stawów z towarzyszącym zapaleniem kręgosłupa;
 • choroba zwyrodnieniowa stawów;
 • zapalenia stawów, zapalenia pochewek ścięgien i kaletek maziowych towarzyszące zakażeniom;
 • choroby stawów towarzyszące chorobom metabolicznym i dokrewnym;
 • nowotwory;
 • zaburzenia nerwowo-naczyniowe;
 • choroby kości i chrząstek;
 • zmiany pozastawowe;
 • różne zaburzenia.

Wśród najczęściej występujących schorzeń wymienia się:

 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • zespół Reitera,
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
 • łuszczycowe zapalenie stawów,
 • bóle pleców i szyi,
 • zwyrodnienia stawów,
 • zapalenia ścięgien,
 • toczeń,
 • sarkoidozę.

Reumatyzm — przyczyny i grupy ryzyka

Przyczyny chorób reumatycznych nie są do końca znane. Badania naukowe udowadniają, że najbardziej narażone na takie schorzenia są osoby z obciążeniami genetycznymi, żyjące w rodzinach, w których choroba już się pojawiła. Dotyczy to zwłaszcza jednostek chorobowych, w których dochodzi do starczej degeneracji tkanki łącznej. Wśród przyczyn naukowcy wskazują także wirusy, które powodują reakcje autoimmunologiczne i atakowanie własnych tkanek przez organizm.

Jak twierdzą lekarze, że na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) częściej zapadają osoby palące, mające zaniedbania stomatologiczne i cierpiące na, w bakteryjne zapalenia przyzębia.

Objawy reumatyzmu

Najbardziej typowym objawem towarzyszącym chorobom reumatycznych jest przewlekły ból stawów i mięśni. Oprócz niego chorzy skarżą się także na sztywność stawów, obrzęki i zaczerwienia zmielonych zaatakowanych przez chorobę części ciała. W przypadku niektórych schorzeń, zwłaszcza na zaawansowanych stadiach. Dochodzi także do upośledzenia funkcji stawów i kończyn, a nawet ich deformacji. Wiele schorzeń objawia się także w charakterystyczny dla nich sposób.

Zapaleniu kręgosłupa towarzyszą bóle obręczy biodrowej i stawów kręgosłupa, a Zespołowi Reitera — zapalne zmiany w tęczówce i rogówce oka oraz ropne zapalenie cewki moczowej.

Co ciekawe, przed typowymi dla reumatyzmu objawami często pojawiają się także inne: zmęczenie, osłabienie, stan podgorączkowy czy powiększenie węzłów chłonnych. Jak nietrudno zgadnąć, niewielu chorych kojarzy je z początkiem reumatyzmu, a co za tym idzie, rezygnują z wizyty u specjalisty reumatologa.

Reumatyzm a wiek

Choć reumatyzm kojarzy się przede wszystkim z dojrzałym wiekiem, nie wszystkie choroby reumatyczne dotykają seniorów. Na choroby reumatoidalne i chroniczne zapalenia tkanki łącznej (kolagenozy) cierpią przede wszystkim osoby młode i w średnim wieku. Toczeń rumieniowaty układowy u ponad połowy pacjentów rozwija się między 15 a 55 rokiem życia. Polimialgia reumatyczna i pierwotna osteoporoza to schorzenia charakterystyczne dla seniorów.

Leczenie reumatyzmu

Choć diagnoza reumatyzmu rozumianego jako ogólne schorzenie nie jest trudna, kluczem do skutecznego leczenia jest wyodrębnienie konkretnej jednostki chorobowej. A to wymaga szerszej diagnostyki.

W zależności od konkretnego przypadku powinna ona obejmować badanie krwi (osoby chore na choroby reumatologiczne mają podwyższone OB, wyższy poziom białka ostrej fazy i obniżoną liczbę białych krwinek) oraz:

 • badanie radiologiczne;
 • badanie immunologiczne;
 • rezonans magnetyczny
 • tomografia komputerowa,
 • badania histopatologiczne — np. biopsję.

Leczenie obejmuje farmakologię (środki przeciwbólowe), zabiegi wymiany osocza (plazmaferezę), fizykoterapii i rehabilitacji ruchowej, odtwórczych zabiegach chirurgicznych.

Tlen hiperbaryczny w leczeniu reumatyzmu

Doktor Rashmi Gulati w swoim artykule Hyperbaric Oxygen Therapy (HBOT) and Rheumatoid Arthritis wskazuje, że hiperbaryczna terapia tlenowa jest zdecydowanie lepsza od rutynowego leczenia RZS. W ramach XI Międzynarodowego Kongresu Medycyny Hiperbarycznej opublikowano wyniki jednego konkretnego badania. Wyniki te wskazywały na następujący wpływ tlenu hiperbarycznego na chorobę:

 • remisja: 23,4%,
 • oczywisty wpływ: 51,4%,
 • brak efektu: 8,1%.

Całkowita sumaryczna efektywność tlenu hiperbarycznego w leczeniu RZS wyniosła aż 91,9%. Autorzy badania doszli do wniosku, że tlen hiperbaryczny jest wyraźnie lepszy od rutynowego leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.

W badaniu Pain improvement in rheumatoid arthritis with hyperbaric oxygen: report of three cases naukowcy (John B Slade, Mary V Potts, Alan M Flower, Karen M Sky, Michelle T Sit, Thomas W Schmidt) udowodnili, że tlen hiperbaryczny przynosi odczuwalną ulgę w dolegliwościach bólowych wynikających z reumatyzmu. Trzej pacjenci z RZS, którzy zostali poddani terapii tlenem hiperbarycznym, zgłosili znaczną, ale nieoczekiwaną poprawę w zakresie bólu związanego z RZS, zwiększenie aktywności i poprawę wzorców snu.

Ciekawych wniosków dostarcza także badanie Hyperbaric Oxygen Therapy Reduces Pain & Inflammation przeprowadzone przez grupę naukowców z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Teksańskiego w Arlington w Teksasie. Badacze udowodnili, że hiperbaryczna terapia tlenowa zastosowana u pacjentów z chorobami reumatologicznymi istotnie zmniejsza zarówno stan zapalny stawów, jak i hiperalgezję, czyli nadmierną wrażliwość na ból.

Podsumowując powyższe badania

Tlen podany w warunkach hiperbarycznych rozpuszcza się we wszystkich płynach w organizmie, w tym w osoczu, limfie, płynach mózgowo-rdzeniowych otaczających mózg i rdzeń kręgowy. Płyny te mogą przenosić dodatkowy tlen nawet do miejsc, w których krążenie jest słabe lub zablokowane. Pomaga także w procesie gojenia i zwiększa zdolność białych krwinek do zwalczania infekcji. Wspiera rozwój nowych naczyń włosowatych, małych naczyń krwionośnych i Pomaga organizmowi w budowie nowej tkanki łącznej. A to ma szczególne znaczenie w przypadku reumatyzmu.

Źródła:
https://sarasgarden.org/wp-content/uploads/2013/12/Gouty-Inflammation-HBOT.pdf
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28763177/

Menu