fbpx

Specjalistyczna komora hiperbaryczna leczy COVID-19

Podłączenie do respiratora nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Delikatne tkanki płucne zaatakowane przez wirusa COVID-19 bardzo trudno znoszą takie działanie. Dotlenienie pod respiratorem jest mechaniczne, a sam respirator wymusza proces oddychania na pacjencie, ale niekoniecznie zwiększa dotlenienie.
Specjalistyczna komora hiperbaryczna leczy COVID-19

Tlenoterapia hiperbaryczna dla pacjentów z koronawirusem

To już potwierdzona informacja przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Komora hiperbaryczna jest stosowana do leczenia pacjentów chorych na COVID-19 i została wymieniona w dokumencie dotyczącym sposobów eksperymentalnego leczenia skutków niedotlenienia spowodowanego koronawirusem. W środowisku amerykańskim dyskusja na ten temat trwa, ponieważ okazuje się, że Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie uznała jeszcze zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. Specjaliści dyskutują na temat zgodności tej decyzji i wymieniają kolejne zalety tlenu hiperbarycznego w leczeniu ciężkich przypadków COVID-19.

W ciągu kilku miesięcy od pierwszego zakażenia lekarze nie ustępują w walce z zagrożeniem. Specjaliści z całego świata nauczyli się wiele o sposobie jego przenoszenia, przeprowadzono wiele testów, przebadano miliony próbek. Najważniejszym wnioskiem jest świadomość, że podłączenie do respiratora nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Delikatne tkanki płucne zaatakowane przez wirusa bardzo trudno znosiły takie działanie. Dotlenienie pod respiratorem jest mechaniczne, a sam respirator wymusza proces oddychania na pacjencie, ale niekoniecznie zwiększa dotlenienie. Co skutkuje efektami ubocznymi i dodatkowym naruszeniem struktury płucnej. Dr Scott Gorenstein i dr David Lee z NYU Winthrop Hospital doszli do wniosku, że tlenoterapia hiperbaryczna jest skutecznym sposobem leczenia, mniej inwazyjnym niż respirator.

W jednym z badań obserwowano 20 pacjentów o różnym stopniu zaawansowania choroby, wszyscy potrzebowali dodatkowego skoncentrowanego dotlenienia, ponieważ cierpieli na poważne niedotlenienie (hipoksję). Pacjenci otrzymali po pięć ekspozycji tlenem hiperbarycznym trwających 90 minut. Po tej kuracji ich stan zdrowia poprawił się diametralnie. Dr Scott Gorenstein i Dr David Lee stwierdzili, że gdyby tlenoterapia hiperbaryczna zyskała większy rozgłos jako metoda walki z koronawirusem – śmiertelność i zapotrzebowanie na respiratory zmniejszyłaby się o połowę.

Specjalnie skonstruowana komora hiperbaryczna do leczenia pacjentów z COVID-19

Badanie to było jednym z wielu, które zainspirowało lekarzy na całym świecie. Ponieważ podobne badania przeprowadzono także w ogromnych instytutach medycznych w Stanach Zjednoczonych (w Teksasie, Louisianie, Nowym Jorku, Nowym Orleanie) we Francji, Szwecji, Izraelu oraz Rosji.

Potrzeba jest matką wynalazków, dlatego na podstawie powyższych badań skonstruowano AC19 HOT Series Mobile System czyli medyczną komorę hiperbaryczną zainstalowaną w mobilnym kontenerze oraz dostosowaną do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem. Pacjenci są oddzieleni od siebie przezroczystymi szczelnymi przegródkami ochronnymi. Gazy oddechowe pacjentów są dostarczane indywidualnie za pomocą masek ustno-nosowych.

Specjalistyczna komora hiperbaryczna leczy COVID-19

Bardzo ważnym aspektem stało się odprowadzanie wydychanego powietrza, które jest odprowadzane specjalnym przewodem oraz dezynfekowane. W tak skonstruowanej komorze wieloosobowej można leczyć jednocześnie 24 osoby. Dodatkowo pokój kontrolny w którym znajdują się lekarze jest hermetyczny i oddzielony od pacjentów. Lekarze nie mają z styczności z zakażonymi ani przed, ani po leczeniu. Elementy wewnętrzne są zaprojektowane z myślą o łatwej higienie i wymianie, aby ułatwić rutynową konserwację i odkażanie. Poza tym, modułowość rozwiązania kontenerowego umożliwia łatwe przenoszenie komory hiperbarycznej do oddziałów zakaźnych.

Wniosek do Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) USA

Dick Clarke, naczelny lekarz hiperbaryczny i prezes National Baromedical Services 15 maja złożył wniosek do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) o dopisanie tlenoterapii hiperbarycznej jako wskazania do leczenia w sytuacjach zagrożenia życia podczas przewlekłej walki z koronawirusem (link do wniosku). Według Dicka Clarke zdolność tlenoterapii hiperbarycznej do przezwyciężenia ograniczeń suplementacji tlenu w warunkach pogarszającej się hipoksji jest niepodważalna. Chociaż badania te miały charakter retrospektywny i obejmowały niewielką liczbę pacjentów, zgłaszane wyniki i powiązane dane były bardzo zachęcające. Jak widać w powyższym podsumowaniu wszystkich badań.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uznała stosowanie tlenoterapię hiperbarycznej dla określonej listy wskazań. Jeśli tlenoterapia hiperbaryczna jest używany w schorzeniu spoza listy, FDA nie bierze odpowiedzialności za skutki leczenia. Dostarczono wiele doniesień i badań o skutecznym zastosowaniu tlenoterapii hiperbarycznej do uniknięcia intubacji w przypadku zapalenia płuc wywołanego COVID-19. Intubacja w przebiegu zapalenia płuc COVID-19 ma wskaźnik śmiertelności ponad 80%. Osoby, którym udało się przeżyć doświadczają poważnych powikłań (np. Odma opłucnowa, trwałe uszkodzenie płuc itp.).

Tlenoterapia hiperbaryczna jest akceptowaną metodą leczenia niedotlenienia od ponad 50 lat. Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej jako leczenia wspomagającego w zapaleniu płuc wywołanym przez COVID-19 nie powinno budzić wątpliwości natury etycznej ani medycznej. Bezpieczeństwo w komorze hiperbarycznej jest znacznie wyższe niż dotychczas przebadanych leków i farmakologii. Mimo to, FDA odrzuciło wniosek Doktora Dicka Clarke, co wywołało zdziwienie w Amerykańskim środowisku specjalistów i lekarzy.

Aby przeczytać więcej na temat badań nad skutecznością tlenoterapii hiperbarycznej w walce ze skutkami koronawirusa, zapraszamy do naszego poprzedniego artykułu:

Tlenoterapia hiperbaryczna kontra COVID-19

Bibliografia:

https://www.who.int/publications/i/item/covid-19-landscape-of-experimental-treatments 22.07.2020
http://www.hbotvscovid19.com/#clinical_trials 22.07.2020
https://newyork.cbslocal.com/2020/06/24/coronavirus-hyperbaric-oxygen-therapy-treatment/ 22.07.2020
https://carolinefifemd.com/2020/07/09/why-would-the-fda-block-the-use-of-hbot-to-avoid-intubation-in-covid-19-pneumonia/ 22.07.2020

Menu