fbpx

Sprzęt fizjoterapeutyczny, który warto poznać

W Polsce tlenoterapia hiperbaryczna w gabinetach fizjoterapeutycznych to nadal nowość. Jednak jej wszechstronność i skuteczność sprawia, że zwraca uwagę coraz szerszej liczby osób. Warto rozważyć wprowadzenie tlenoterapii hiperbarycznej w gabinecie fizjoterapeutycznym i wykorzystanie możliwości jakie ona daje. To inwestycja warta uwagi.
Zwiększony dochód i prestiż gabinetu fizjoterapeuty

Komora hiperbaryczna w gabinecie fizjoterapeuty

Nowoczesny gabinet fizjoterapeutyczny to obecnie nie tylko specjalista, który będzie wspierał pacjenta w jego powrocie do zdrowia. To także nowoczesne metody rehabilitacji. Różnego rodzaju urządzenia, które pozwalają na szeroki zakres terapii z których mogą korzystać pacjenci. Tlenoterapia hiperbaryczna coraz częściej staje się jedną z nich.

Na czym polega i jak znaleźć dla niej miejsce w swojej działalności? 

Podobnie jak w większości państw europejskich, także polskie społeczeństwo należy do tych starzejących się. Coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia, nie zapewnia swojemu organizmowi dostatecznej ilości ruchu, sprawiając że wcześniej czy później trafią oni pod opiekę fizjoterapeuty. Szukają pomocy i sposobów na szybką rekonwalescencję po zabiegach lub w leczeniu kontuzji czy zwyrodnień. Te wszystkie elementy wpływają na coraz szerszy wachlarz dostępnych metod terapeutycznych wspierających klasyczną pracę fizjoterapeuty. Od laseroterapii przez magnetoterapia, po tlenoterapię hiperbaryczną właśnie.

Leczniczy fenomen tlenu

Już na początku XX wieku dr Orval J. Cunningham wykorzystywał tlenoterapię hiperbaryczną w leczeniu swoich pacjentów z szeregiem schorzeń, jak na przykład cukrzyca. Cierpiących na różnego rodzaju choroby i zapalenia związane ze stawami. Wyniki zabiegów polegających na oddychaniu tlenem w warunkach zwiększonego ciśnienia  zafascynowały wielu lekarzy. Przez kolejne dziesięciolecia prowadzili badania pod kątem wykorzystania tej metody terapeutycznej dowodząc jej pozytywny wpływ na organizm człowieka. Obecnie ten rodzaj terapii jest najpopularniejszy w Stanach Zjednoczonych, gdzie komory hiperbaryczne są stosowane głównie w leczeniu trudno gojących się ran i poważnych urazów. Znalazły one stałe miejsce wśród sportowców, którzy na wykorzystują je w leczeniu kontuzji oraz wzmacnianiu swojego organizmu.

Jak tlenoterapia hiperbaryczna wspiera regenerację organizmu?

Zabieg w komorze hiperbarycznej polega na stworzeniu środowiska w ciśnieniem wyższym niż atmosferyczne, w którym podawany jest skoncentrowany tlen. Sesja trwająca od 60 do 90 minut pozwala na skuteczne zwiększenie dotlenienia organizmu. W takich warunkach znikają bariery fizjologiczne i pozwalają na łączenie się tlenu nie tylko z hemoglobiną, ale także osoczem i płynem rdzeniowo-mózgowym. W ten sposób jego wchłanianie przez organizm nawet w miejscach mających problem z ukrwieniem. Obecnie tlenoterapia hiperbaryczna jest uważana za jedną z najskuteczniejszych metod dostarczania tlenu do komórek organizmu. Biorąc pod uwagę te właściwości terapii w komorze hiperbarycznej wydaje się ona idealnym dodatkiem do klasycznych zabiegów rehabilitacyjnych. Pozwala na skuteczniejszy i znacznie szybszy powrót pacjentów do zdrowia.

Coraz większa świadomość fizjoterapeutów

Hasło komora hiperbaryczna wielu osobom kojarzy się z dużymi, wieloosobowymi urządzeniami, które znajdują się w szpitalach lub dużych ośrodkach rehabilitacyjnych. Takie komory hiperbaryczne są przede wszystkim bardzo kosztowne. Z racji operowania na wyższych ciśnieniach wymagają dodatkowej opieki lekarskiej i technicznej.

Obecnie jednak coraz popularniejsze stają się komory jednoosobowe, pracujące na niższych, ale zdecydowanie nadal skutecznych ciśnieniach. Można z powodzeniem stosować je w gabinetach rehabilitacyjnych. 

 

Nowoczesne komory jednoosobowe bez problemu można ustawić w gabinecie. Są proste w obsłudze i operują na ciśnieniach 1.3 do 1.5 ATA, które nie wymagają nadzoru lekarskiego. Jednocześnie ich zastosowanie jest szeroko doceniane, także w badaniach klinicznych. Tlenoterapia hiperbaryczna najczęściej stosowana jest w przypadku dysfunkcji spowodowanych różnego rodzaju urazami neurologicznymi. Do urazów neurologicznych należy udar mózgu, spektrum autyzmu, a także w przypadki rekonwalescencji pooperacyjnej. Trudno gojące się rany czy kontuzje, wymagających wsparcia rehabilitacyjnego.

Obsługa komory hiperbarycznej nie wymaga ciągłego nadzoru fizjoterapeuty

Wprowadzenie takiego rodzaju zabiegów do gabinetu fizjoterapeuty ma wiele zalet. Z punktu widzenia pacjentów fizjoterapeuty najważniejsza jest ta, że pomaga ona w szybszej rekonwalescencji. Jednak z punktu widzenia fizjoterapeuty jako przedsiębiorcy jest ich znacznie więcej. Przede wszystkim rozszerzając swój wachlarz dostępnych zabiegów o tlenoterapię hiperbaryczną inwestujemy w nowoczesną, skuteczną metodę podnoszącą też prestiż gabinetu. Kolejną zaletą tego rozwiązania, która ma znaczenie przy podejmowaniu decyzji jest prostota obsługi. Do obsługi komory hiperbarycznej wystarczy jedna osoba, a czasie trwania zabiegu, można poświęcić czas innym pacjentom. Kolejną zaletą jest fakt, że komora hiperbaryczna potrzebuje tylko podłączenia do prądu. Nie jest potrzebna żadna butla tlenowa co podnosi bezpieczeństwo użytkowania.

W Polsce tlenoterapia hiperbaryczna w gabinetach fizjoterapeutycznych to nadal nowość. Jednak jej wszechstronność i skuteczność sprawia, że zwraca uwagę coraz szerszej liczby osób. Szukają one możliwości włączenia takiej terapii do swojej rehabilitacji. Dlatego też warto rozważyć wprowadzenie tlenoterapii hiperbarycznej w gabinecie fizjoterapeutycznym i wykorzystanie możliwości jakie ona daje.

To inwestycja warta uwagi.

Menu