Komora hiperbaryczna w gabinecie fizjoterapeuty
Nowoczesny gabinet fizjoterapeutyczny to obecnie nie tylko specjalista, który będzie wspierał pacjenta w jego powrocie do zdrowia. To także nowoczesne metody rehabilitacji. Różnego rodzaju urządzenia, które pozwalają na szeroki zakres terapii z których mogą korzystać pacjenci. Tlenoterapia hiperbaryczna coraz częściej staje się jedną z nich.
Na czym polega i jak znaleźć dla niej miejsce w swojej działalności?
Podobnie jak w większości państw europejskich, także polskie społeczeństwo należy do tych starzejących się. Coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia, nie zapewnia swojemu organizmowi dostatecznej ilości ruchu, sprawiając że wcześniej czy później trafią oni pod opiekę fizjoterapeuty. Szukają pomocy i sposobów na szybką rekonwalescencję po zabiegach lub w leczeniu kontuzji czy zwyrodnień. Te wszystkie elementy wpływają na coraz szerszy wachlarz dostępnych metod terapeutycznych wspierających klasyczną pracę fizjoterapeuty. Od laseroterapii przez magnetoterapia, po tlenoterapię hiperbaryczną właśnie.
Leczniczy fenomen tlenu
Już na początku XX wieku dr Orval J. Cunningham wykorzystywał tlenoterapię hiperbaryczną w leczeniu swoich pacjentów z szeregiem schorzeń, jak na przykład cukrzyca. Cierpiących na różnego rodzaju choroby i zapalenia związane ze stawami. Wyniki zabiegów polegających na oddychaniu tlenem w warunkach zwiększonego ciśnienia zafascynowały wielu lekarzy. Przez kolejne dziesięciolecia prowadzili badania pod kątem wykorzystania tej metody terapeutycznej dowodząc jej pozytywny wpływ na organizm człowieka. Obecnie ten rodzaj terapii jest najpopularniejszy w Stanach Zjednoczonych, gdzie komory hiperbaryczne są stosowane głównie w leczeniu trudno gojących się ran i poważnych urazów. Znalazły one stałe miejsce wśród sportowców, którzy na wykorzystują je w leczeniu kontuzji oraz wzmacnianiu swojego organizmu.
Jak tlenoterapia hiperbaryczna wspiera regenerację organizmu?
Zabieg w komorze hiperbarycznej polega na stworzeniu środowiska w ciśnieniem wyższym niż atmosferyczne, w którym podawany jest skoncentrowany tlen. Sesja trwająca od 60 do 90 minut pozwala na skuteczne zwiększenie dotlenienia organizmu. W takich warunkach znikają bariery fizjologiczne i pozwalają na łączenie się tlenu nie tylko z hemoglobiną, ale także osoczem i płynem rdzeniowo-mózgowym. W ten sposób jego wchłanianie przez organizm nawet w miejscach mających problem z ukrwieniem. Obecnie tlenoterapia hiperbaryczna jest uważana za jedną z najskuteczniejszych metod dostarczania tlenu do komórek organizmu. Biorąc pod uwagę te właściwości terapii w komorze hiperbarycznej wydaje się ona idealnym dodatkiem do klasycznych zabiegów rehabilitacyjnych. Pozwala na skuteczniejszy i znacznie szybszy powrót pacjentów do zdrowia.