fbpx

Gabinet hiperbaryczny, podczas sytuacji epidemiologicznej

Wkrótce wszyscy będziemy chcieli wrócić do swojej codzienności. Ze względu na stopniowe działania, proces ten będzie powolny i bardzo ostrożny. W niniejszym artykule analizujemy dotychczasowe wytyczne sanitarne, które mogą okazać się przydatne dla właścicieli gabinetów posiadających komorę do tlenoterapii hiperbarycznej.
gabinet tlenoterapii hiperbarycznej podczas sytuacji epidemiologicznej

Jak przygotować gabinet tlenoterapii hiperbarycznej – procedury związane z pandemią Covid-19

Nieznana jest jeszcze data odmrożenia działalności gabinetów tlenoterapii hiperbarycznej. Każdy gabinet tlenoterapii hiperbarycznej podobnie jak w przypadku salonów kosmetycznych, siłowni czy usług fryzjerskich czeka na informacje i procedury.

Sporo nadziei dała wszystkim informacja o tym, że może zostać odmrożony gabinet rehabilitacji. Jednak jak okazało się w rozporządzeniu, dotyczyło ono tylko zarejestrowanych praktyk fizjoterapeutycznych. Spodziewamy się jednak, że już w ciągu najbliższych tygodni wszystkie gabinety będą mogły ruszyć pełną parą. Zanim nastanie ten moment, trzeba odpowiednio przygotować gabinet i jego personel na nowe zasady działania. Warto już teraz zacząć planować wprowadzenie odpowiednich procedur, tak aby móc szybko i sprawnie otworzyć gabinet.

Uwaga! Tekst ten nie zastępują oficjalnych wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Powstał on jako propozycja do opracowania indywidualnych procedur w gabinecie. Niniejsze rekomendacje oparte są na wiedzy ekspertów z branż pokrewnych oraz wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dla gabinetów fizjoterapeutycznych. Gdy tylko pojawią się odpowiednie autoryzowane wytyczne, damy Wam o tym znać.

Jak przygotować się do ponownego otwarcia gabinetu w nowej sytuacji?

Rozszerzenie godzin pracy salonu

Rozważmy zmiany zakresu godzinowego pracy gabinetu. Uwzględniając wszystkie procedury zabiegowe i dodatkowe środki bezpieczeństwa, dotychczasowe godziny mogą ograniczyć dzienną ilość wykonywanych zabiegów. Wydłużenie godzin pracy pozwoli zniwelować ten problem.

Określenie poziomu ryzyka

Określenie ile osób w danym momencie może znajdować się w gabinecie. W gabinetach tlenoterapii hiperbarycznej, które dostarczają tylko jedną usługę – sprawa jest prostsza. Wystarczy wizyty klientów zorganizować tak, aby nie mijali się w gabinecie. Biorąc pod uwagę dłuższy czas dezynfekcji gabinetu, to nie jest to trudne w organizacji. Jeżeli w gabinecie są inne usługi, to warto zaaranżować grafik do poszczególnych zabiegów, tak aby klienci nie byli umówieni na te same godziny. Wystarczy 15 minut różnicy, żeby nie generować niepotrzebnego nagromadzenia ludzi w gabinecie. Nie powinniśmy generować sytuacji, w których klienci długo czekają na zabieg.

Rozplanować dezynfekcję

W nowej rzeczywistości działania gabinetów w planowaniu pracy i zabiegów, tak jak już wspomnieliśmy, należy uwzględnić dodatkowo dezynfekcję (o tym, jak dezynfekować komorę hiperbaryczną pisaliśmy tu). Będzie ona wymagała od nas poświęcenia dodatkowego czasu na przygotowanie gabinetu na kolejnego klienta. Dlatego uwzględnienie w kalendarzu odpowiedniej przerwy jest bardzo istotne.

Odpowiednie zaopatrzenie gabinetu

Nim uruchomimy gabinet, należy odpowiednio go zaopatrzyć w środki myjąco-dezynfekujące, rękawiczki, maseczki czy przyłbice, bezdotykowe podajniki środków dezynfekujących, itd. W tym wypadku należy pamiętać, że środki musimy zapewnić nie tylko sobie i pracownikom gabinetu, ale także klientom. Przy wejściu do gabinetu powinien znaleźć się płyn do dezynfekcji rąk dla klientów, najlepiej właśnie w podajniku bezdotykowym.

Spotkanie z pracownikami

Jeżeli w gabinecie pracuje więcej osób, należy przed otwarciem gabinetu przedstawić im nowe zasady pracy i obsługi klienta. Bez przeszkód można to spotkanie przeprowadzić online, a dodatkowe informacje wysłać droga mailową. Aby ułatwić na samym początku przyzwyczajenie się do tych nowych zasad, można przygotować checklisty, które będą porządkowały pracę na nowych zasadach.

Nowa organizacja przestrzeni gabinetu

W obecnej sytuacji musimy przyjrzeć się elementom znajdującym się w gabinecie, aby wyeliminować dodatkowe przedmioty, które mogą być nośnikiem wirusa; czasopisma, misy ze słodyczami czy stojaki z ulotkami. Ulotki można przenieść poza obszar dostępny dla klienta, wyeksponować na przykład na stojaku za ladą i podawać mu pojedynczo wybrane materiały. Dodatkowo pozwoli to na szybkie i wygodne sprzątanie wszystkich powierzchni w gabinecie. Przy wyjściu z gabinetu powinien się też znaleźć pojemnik na zużyte rękawiczki i maseczki.

Jak przygotować gabinet przed wizytą klienta?

 • Zaczynamy od przygotowania i dezynfekcji wszystkich wyznaczonych wcześniej elementów oraz komory hiperbarycznej środkami przeznaczonymi do tego.
 • Przenosimy rezerwacje na zabiegi do formy telefonicznej lub online. Unikajmy sytuacji, kiedy klient wchodzi do gabinetu prosto z ulicy, żeby się zapisać, podpytać, czegoś dowiedzieć.
 • Jeżeli klient rezerwuje wizytę telefonicznie, możemy od razu przeprowadzić z nim wstępny wywiad pozwalający zniwelować możliwość zakażenia (przykładową ankietę wstępnej kwalifikacji możesz pobrać tu).

Pytania:

 1. Miałeś/łaś kontakt z osobą zakażoną, na kwarantannie, oczekującą na wynik testu w okresie 14 dni?
 2. Czy masz podwyższoną temperaturę, kaszel, katar, trudności w oddychaniu, bóle w klatce piersiowej?
 3. Czy przebywasz na kwarantannie?

Kolejnym krokiem jest poinformowanie klienta o zasadach i procedurach panujących w gabinecie, tak aby wiedział czego spodziewać się po przyjściu. Warto wspomnieć o tym, że gabinet preferuje płatność kartą.

Gdy Klient pojawi się w Twoim gabinecie:

 • Na drzwiach gabinetu powinna znaleźć się informacja o zasadach panujących w gabinecie oraz informacją dla osób, które chciałby wejść “z ulicy” z prośbą o kontakt telefoniczny lub mailowy.
 • Najlepiej, jeżeli to personel będzie wpuszczał klientów do gabinetu, przypominając od razu o dezynfekcji rąk itd.
 • Klient na zabieg przychodzi bez osób towarzyszących, poza uzasadnionymi przypadkami (np. osoby nieletnie lub niepełnosprawne).
 • Na terenie gabinetu klient zobowiązany jest do noszenia maseczki. Ściąga ją dopiero w komorze hiperbarycznej.
 • Przed przystąpieniem do zabiegu przeprowadzamy ankietę aktualizacyjną, aby upewnić się, że stan zdrowia klienta związany z Sars-cov-2 się nie zmienił (przykład ankiety aktualizacyjnej znajdziesz tu).
 • Gdy klient odpowie “TAK” na jedno z pytań w ankiecie występuje podwyższone ryzyko zakażenia i w takiej sytuacji osoba świadcząca usługi powinna odmówić ich wykonania.
 • W czasie zabiegu w komorze klient może skorzystać z maseczki tlenowej pod warunkiem, że będzie ona każdorazowo wymieniana na nową przy każdym pacjencie. Klient może ją zabrać  i przynosić ze sobą na kolejne zabiegi. Oczywiście podlega ona dezynfekcji przed każdym użyciem. Słuchawka doprowadzająca musi być zdezynfekowana po każdym użyciu.
 • Po zakończonym zabiegu następuje procedura dezynfekcji komory hiperbarycznej i gabinetu.
Menu