fbpx

Tlen hiperbaryczny, jako wsparcie w leczeniu uzależnień?

Według statystyk polskie społeczeństwo preferuje konsumpcję alkoholu ponad substancjami psychoaktywnymi. Jednak nie ważne, czy mamy do czynienia z uzależnieniem od alkoholu, czy substancji psychoaktywnych, uporczywie szukamy sposobu, który pomoże wyjść z uzależnienia. Czy tlenoterapia hiperbaryczna może wesprzeć osoby wychodzące z narkomanii lub alkoholizmu?
Tlen hiperbaryczny, jako wsparcie w leczeniu uzależnień?
Przypominamy, że przeciwwskazaniem do tlenoterapii hiperbarycznej jest jeden z leków stosowanych w leczeniu alkoholizmu, czyli „disulfiram”. Jeżeli nie stosujesz tego leku, nie musisz martwić się o swoje bezpieczeństwo w komorze hiperbarycznej.

Tlenoterapia hiperbaryczna, jako wsparcie w leczeniu uzależnień

Według statystyk polskie społeczeństwo zdecydowanie preferuje konsumpcję alkoholu ponad substancjami psychoaktywnymi. Jednak nie ważne, czy mamy do czynienia z uzależnieniem od alkoholu, czy substancji psychoaktywnych, uporczywie szukamy sposobu, który pomoże wyjść z uzależnienia. Czy tlenoterapia hiperbaryczna może wesprzeć osoby wychodzące z narkomanii lub alkoholizmu?

Podstawowym ogniwem pierwszej interwencji i pomocy psychologicznej dla osoby uzależnionej są placówki ambulatoryjne, przede wszystkim poradnie profilaktyki i leczenia uzależnień. Każda inna forma wsparcia osoby cierpiącej z powodu uzależnienia jest analizowana i rozpatrywana, tak aby dopasować ją do potrzeb konkretnej osoby i jej potrzeb.

Czy Polacy wiedzą o uzależnieniach?

Raport o narkomanii w Polsce z 2019 roku, który zawiera podstawowe dane i informacje dotyczące problemu uzależnień w naszym kraju, wspomina, że Polska uplasowała się na drugim miejscu po Austrii wśród krajów europejskich pod względem spożycia napojów alkoholowych. Jednak ponad 16 krajów europejskich ma wyższy wskaźnik zastosowania innych substancji psychoaktywnych (Hiszpania, Francja, Holandia, Włochy itp.). Co nie zmienia faktu, że  na terenie kraju wciąż są odnotowywane zgony z powodu przedawkowania substancji psychoaktywnych (zwłaszcza tzw. dopalaczy).

W 2017 roku zanotowano 202 zgony, prawie tyle samo w poprzednim roku. Okazuje się, że głównym powodem śmierci były substancje o zmiennym składzie. Zagrożenie, jakim były „dopalacze” – niezbadane substancje, widać po interwencjach medycznych między 2010, a 2019 rokiem. Przeprowadzono szereg statystyk, które wykazały, że pomimo zakazu sprzedaży dopalaczy z 2010 roku, nadal istniały one na rynku Polskim. Te substancje były szczególnie niebezpieczne, ponieważ brak znajomości ich składu sprawia, że trudno w czasie interwencji zareagować służbom medycznym w odpowiedni sposób. Zdiagnozowanie działania „dopalaczy” oraz zastosowanie odpowiedniej detoksykacji jest utrudnione w razie wypadku i leczenia szpitalnego.

Tlen hiperbaryczny, jako wsparcie w leczeniu uzależnień?

Polska jest wymieniana jako jeden z głównych dostawców marihuany oraz haszyszu w Europie. Miejsce na tym podium zajmują także kraje takie jak Holandia oraz Belgia. Jeśli chodzi o produkcję amfetaminy – Polska amfetamina jest ceniona na rynkach skandynawskich ze względu na czystość. W 2018 roku zabezpieczono w Polsce 1322,86 kg amfetaminy, co oznacza wzrost w stosunku do roku 2017 (582,42 kg).

Tlen hiperbaryczny, jako wsparcie w leczeniu uzależnień?

Statystyki są wzrostowe, jednak badacze zaobserwowali spadek zażywania substancji psychoaktywnych takich heroina oraz spadek zakażeń HIV u osób zmagających się z tym nałogiem.

Badania przeprowadzone na pacjentach z narkomanią i alkoholizmem

W 1995 roku w Rosji przeprowadzono badania na 340 pacjentach ze stwierdzonym uzależnieniem od narkotyków oraz alkoholu. Część pacjentów poddano ślepej próbie, zaś pozostali zostali poddani ekspozycji na tlen hiperbaryczny. Wśród pacjentów znajdowały się osoby cierpiące na alkoholizm, toksykomanie oraz uzależnienie od opioidów.

Z abstraktu badania można wywnioskować, że pacjenci byli poddawani ciśnieniu 1.5 ATA,a ekspozycje były regularne i trwały przez cały okres detoksykacji osoby uzależnionej. Pacjenci poddawani ekspozycji na tlen hiperbaryczny w różnych stadiach uzależnienia i procesie odwykowym uzyskali podobny pozytywny efekt. Według wyników badań pacjenci doświadczyli biologicznych energetyzujących efektów dotlenienia hiperbarycznego. Porównawcze badanie kliniczne i psychopatologiczne pacjentów w obu grupach wykazało przyspieszoną redukcję zaburzeń psycho neurologicznych (np. depresji, neuropatii), powoduje to około dwukrotne skrócenie czasu leczenia z uzależnienia. Tak pozytywny efekt uzyskano, dzięki poprawie pracy nadwyrężonych mięśni sercowych. Co zapobiegało rozwojowi dekompensacji sercowo-naczyniowej (niewydolności serca).

Wpływ tlenoterapii hiperbarycznej na neurologię i stany depresyjne osób uzależnionych

Długotrwałe nadużywanie substancji psychoaktywnych wpływa negatywnie na pracę mózgu, co oznacza, że uzależnienie może doprowadzić do obumierania połączeń neuronowych. Zwłaszcza w płacie czołowym, gdzie znajdują się neurony odpowiedzialne za myślenie strategiczne oraz podejmowanie decyzji. Większość chorób i urazów spowodowanych uzależnieniem występuje i utrzymuje się na poziomie komórkowym lub tkankowym. Zatem procesy regeneracyjne organizmu nie mogą odbyć się bez odpowiedniego poziomu tlenu w tkankach. Nadużywanie alkoholu i narkotyków skutkuje nagromadzeniem się aldehydów i kwasów w obszarze mózgu, a także całego ciała. Tlenoterapia hiperbaryczna pomaga oczyścić organizm z tych toksyn i jest użytecznym suplementem w procesie odtruwania organizmu.

Jak powszechnie wiadomo, tlenoterapia hiperbaryczna jako dotlenienie wspiera regenerację mózgu, wątroby oraz trzustki. Przyczynia się do detoksykacji oraz wspiera angiogenezę (tworzenie się nowych naczyń włosowatych) w całym ciele. Podczas długotrwałego uzależnienia nasze komórki mózgowe ulegają niedotlenieniu, a krew nie uzupełnia odpowiednio jego braków. Widać to na skanach mózgu przeprowadzonych u osób uzależnionych. Aktywność ich układu nerwowego jest spowolniona przez obszary niedotlenione. W związku z tym stanem pojawiają się także stany neurologiczne takie jak lęk, depresja, chroniczny ból, gwałtowne zmiany tętna, przyrost lub utrata masy ciała. Sesje w komorze hiperbarycznej wspierają efektywny sen. Niwelują bóle stawów, a ekspozycje na tlen hiperbaryczny poprawiają metabolizm całego ciała, a więc pomagają także w wyrównaniu wagi.

Alkoholowy zespół płodu – rekonwalescencja po latach?

Na stronie American Academy of Pediatrics opublikowano badanie o wpływie tlenoterapii hiperbarycznej na osobę z zespołem alkoholowym. Podczas badania mierzono zdolności neuropoznawcze zarówno przed, w trakcie jak i po tlenoterapii hiperbarycznej. Pacjentem był piętnastoletni chłopiec z zespołem alkoholowym. Przed ekspozycjami na tlen hiperbaryczny zmierzono i oceniono pamięć nastolatka, czas jego reakcji i wzrokowej szybkości motorycznej.

Po 40 zabiegach hiperbarycznych przy ciśnieniu 1,5 ATA poprawiła się wydajność pacjenta.

Poprawiono wyniki werbalne z 55% do 73%, poprawiła się pamięć wizualna z 38% do 55%, czas reakcji poprawił się z 1,03 do 0,53 sekundy, a wskaźniki wizualnej prędkości motorycznej poprawiły się z 18,6 do 19,03. Sześć miesięcy po serii ekspozycji na tlen hiperbaryczny umiejętności werbalne pacjenta utrzymywały się na poziomie 73% bez żadnych innych interwencji w stan zdrowotny. Piętnastoletni pacjent z zespołem alkoholowym, odniósł znaczne korzyści z krótkiego cyklu łagodnej tlenoterapii hiperbarycznej.

Historia Jane, która miała problemy z alkoholem

57-letnia Jane Brown Sparks cierpiała z powodu uzależnienia i odstawienia alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych. Opisała swoją historię na stronie zaprzyjaźnionej kliniki hiperbarycznej „Oxygen Oasis” gdzie przeszła rekonwalescencję. Kobieta opisała na stronie kliniki, jak jej organizm zmienił się po serii ekspozycji na tlen hiperbaryczny. Nim rozpoczęła regenerację, nie była w stanie wyspać się w okresie nocnym. Przynajmniej raz dziennie spała w dzień. Miała niezdrową dietę opartą na szybkim jedzeniu, co wzmagało jej złe samopoczucie. Depresja powracała do niej regularnie, a bóle stawów i kości były codziennością. Wszystkie te objawy ciągnęły się mimo długiego odwyku po substancjach psychoaktywnych.

Jane Brown Sparks wzięła się za siebie i wraz z dietą, codzienną suplementacją, odwiedzinami w saunie czy medytacją. Przystąpiła także do serii tlenoterapii hiperbarycznej. Najkorzystniejszym natychmiastowym efektem zabiegów była możliwość spokojnego snu przez całą noc. Jane po przebytych 40 seriach ekspozycji na tlen hiperbaryczny poczuła się kimś zupełnie innym i od lutego 2009 roku nie spożyła żadnego alkoholu ani używek.

Podsumowanie wniosków

Tlenoterapia hiperbaryczna jest słusznym wsparciem w rekonwalescencji i detoksykacji podczas leczenia uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Według powyższych badań wzrasta motoryka i przyspiesza się reakcja sensoryczna pacjentów, którzy przy okazji detoksykacji, korzystali także z ekspozycji na tlen hiperbaryczny. Po serii ekspozycji poprawia się praca nadwyrężonych mięśni sercowych, co wspiera funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Poprawa krążenia skutkuje skuteczniejszym dotlenieniem wszystkich tkanek. Jeżeli zmagasz się z uzależnieniem i pragniesz zmienić ten stan, wesprzyj swoje leczenie zabiegami w komorze hiperbarycznej, a efekty będą widoczne już po kilkunastu ekspozycjach na tlen hiperbaryczny.

Bibliografia:

https://www.cinn.gov.pl/portal?id=1582300 20.08.2020
https://www.o2oasis.com/internationally-treated-conditions/substance-recovery/ 20.08.2020
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7653862/ 20.08.2020
https://pediatrics.aappublications.org/content/116/4/e586.short 21.08.2020

Menu