fbpx

Tlen hiperbaryczny – legalne wzmocnienie dla sportowców

Ćwiczenia, treningi i zawody to dla organizmu duże obciążenie, czasami wręcz ekstremalne. Odpowiednia regeneracja powinna stać się częścią programu treningowego każdego sportowca. Tlenoterapia hiperbaryczna jest całkowicie legalną i naturalną formą wsparcia dla sportowców zarówno profesjonalnych jak i amatorów.
Tlen hiperbaryczny - legalne wzmocnienie dla sportowców

Sposób na aktywny powrót do zdrowia

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze sportem uprawianym amatorsko, czy profesjonalnie, kontuzje są nieuniknioną częścią takiej aktywności. Można narazić się na nie zarówno podczas zawodów, jak i podczas zwykłego treningu. Nie sposób ich uniknąć, dlatego ważne jest opracowanie skutecznego programu rehabilitacji, która pozwoli szybko wrócić do aktywności fizycznej.

Sportowcy profesjonalni odczuwają dużą presję powrotu do najlepszej formy. Przerwa spowodowana kontuzją to ogromna strata, którą trzeba długo odbudowywać: stracone zawody, rehabilitacja, powrót do formy sprzed urazu. A przecież sport to dla nich sposób na życie i źródło dochodu. Dlatego też sami sportowcy, ale także ich trenerzy i fizjoterapeuci szukają sposobów na skuteczniejszą regenerację. Według lekarzy specjalistów, proces gojenia się urazów związanych ze sportem, można podzielić na 3 etapy: zapalny, proliferacyjny i przebudowujący. Odpowiednia ilość tlenu odgrywa bardzo ważną rolę w gojeniu się ran i jest wspólnym elementem na wszystkich trzech etapach.

Ćwiczenia, treningi i zawody to dla organizmu duże obciążenie, czasami wręcz ekstremalne. Odpowiednia regeneracja powinna stać się częścią programu treningowego każdego sportowca. Osoby trenujące bieganie czy alpiniści doskonale wiedzą, że muszą odpoczywać kilka dni, aby pozwolić ciału na regenerację po ciężkim wysiłku fizycznym.

Jednak jeśli chodzi o poprawę wyników sportowych, sam odpoczynek nie wystarczy. Sportowcy, którzy chcą szybko wrócić do świetnej formy, powinni korzystać z różnych możliwości regeneracji, nie tylko klasycznej rehabilitacji. Jedną z możliwości jest właśnie tlenoterapia hiperbaryczna. Cristiano Ronaldo, być może najlepszy piłkarz na świecie, wykorzystał komorę hiperbaryczną do wyleczenia się z kontuzji kolana, w czasie o wiele krótszym niż standardowy czas regeneracji.

Legalny doping?

Każdy miłośnik sportu, a zwłaszcza zawodowiec poszukuje metod wzmocnienia swojego organizmu przed, po, jak i podczas wysiłku fizycznego. Światowa komisja Antydopingowa aktualizuje co roku listę zabronionych substancji, jak i tych dozwolonych w profesjonalnym sporcie. W 2006 roku Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) w komisji etyki orzekła, że komory hiperbaryczne realnie zwiększają wydajności organizmu sportowców. Jednocześnie komitet wykonawczy powstrzymał się od dodawania ich do listy zakazanych substancji i metod wsparcia. To znaczy, że tlenoterapia hiperbaryczna może zostać włączona nie tylko do programu rehabilitacji pourazowej, ale także stałego programu treningowego, dla poprawy wydolności organizmu.

Pasywna regeneracja z turbodoładowaniem?

Tradycyjnym sposobem na rekonwalescencję pourazową dla większości osób uprawiających sport rekreacyjnie jest głównie odpoczynek, czasem także drobne zabiegi mające na celu powrót do dawnej sprawności. Okazuje się, że takie podejście do sprawy powoduje znaczne wydłużenie procesu zdrowienia. Badania pokazują, że tlenoterapia hiperbaryczna jest naprawdę przełomową terapią dla kontuzjowanych sportowców. Dzięki zastosowaniu ciśnienia głębinowego tlen podawany w tych warunkach przyspiesza regenerację uszkodzonej tkanki i wchłania się w zwielokrotnionej ilości. Zabieg trwa od 60 do 90 minut, co pozwala tlenowi wniknąć głęboko do krwi, osocza i płynów mózgowych, zwiększając gojenie i krążenie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne.

Czas odzyskiwania pełnego zdrowia może zostać skrócony nawet o 33% dzięki zastosowaniu tlenoterapii hiperbarycznej:
  • Zwiększona aktywacja komórek macierzystych
  • Szybsza regeneracja kości i chrząstki
  • Zmniejszenie zmęczenia mięśni

Sportowcy, a regeneracja ich poszczególnych urazów

Badania dotyczące urazów kości, mięśni i więzadeł pokazują, że wykorzystanie tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu wydaje się być obiecujące. Warto zaznaczyć, że poszczególnych badaniach, lokalizacja urazu ciała u sportowca miała wpływ na skuteczność leczenia. Na przykład po sesji tlenoterapii hiperbarycznej urazy brzucha regenerowały się wolniej niż obszary takie jak połączenia mięśni i ścięgien.

Tlenoterapia hiperbaryczna okazuje się bardzo pomocna w terapii urazów takich jak:
  • uszkodzenia więzadeł
  • napięcie i zmęczenie mięśni
  • uszkodzenie chrząstek
  • zakwaszenie mięśni
  • zapalenie ścięgna Achillesa
  • złamanie i skręcenie kostki
  • napięcie mięśniowe

Tlenoterapia hiperbaryczna została również przebadana w leczeniu wstrząśnienia mózgu i zespołu pourazowego (TBI) z obiecującymi wynikami. Do wstrząśnienia dochodzi wtedy, gdy w wyniku silnego wstrząsu dochodzi do uderzenia tkanki mózgowej w nieelastyczną czaszkę, powodując reakcję zapalną i obrzęk tkanki. Uzasadnienie zastosowania HBOT opiera się na jego zdolności do radykalnego zwiększenia dostarczania tlenu do uszkodzonych tkanek mózgu – w celu przyspieszenia gojenia oraz zmniejszenia obrzęku, stanu zapalnego i podwyższonego ciśnienia w czaszce.

Sport polubił tlenoterapię hiperbaryczną

W powszechnej świadomości wielu osób komora hiperbaryczna i zabiegi w niej wykonywane to często bardziej ciekawostka niż jeden ze znanych i skutecznych zabiegów. W Polsce to nowinka, która dopiero zaczyna się rozpowszechniać. Dla odmiany jednak na całym świecie z tlenoterapii hiperbarycznej korzystają zawodowi sportowcy, wykorzystując ją do wsparcia w leczeniu kontuzji, a także jako codzienny element treningu.

Ta metoda zagościła na stałe w drużynach futbolu amerykańskiego (NFL). Kluby sportowe posiadają komory hiperbaryczne w swoich centrach treningowych, natomiast niektórzy zawodnicy – prywatnie w domach. Wśród gwiazd sportu, które doceniają takie sesje są też: LeBron James, Micheal Phelps czy Novak Djokovic.

Polscy sportowcy też coraz częściej korzystają z takich rozwiązań np. tenisistka Agnieszka Radwańska czy Robert Lewandowski. Niektórzy zabierają nawet swoje komory w trasę, żeby zregenerować siły bezpośrednio po zawodach. Na początku tego roku polski zawodnik na Rajdzie Dakar, Arkadiusz Lindner, pod okiem doktora Bartłomieja Kacprzaka, korzystał z komory hiperbarycznej regenerując organizm po każdym z etapów tego bardzo wymagającego rajdu.

Rywalizacja sportowa wymaga więcej niż tylko siły fizycznej. Potrzebna jest też jasność umysłu, wytrzymałość i skupienie, aby osiągnąć lepsze wyniki! Tlenoterapia hiperbaryczna może pomóc poprawić koncentrację psychiczną u sportowców.

Bibliografia:
Źródło internetowe: https://ppnt.pl/technologia-naszych-parkowiczow-wesprze-zawodnika-podczas-rajdu-dakar/ 19.05.2020
 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3382683/ 14.05.2020.
 https://www.urbanwellnesspdx.com/blog/7_reasons_why_athletes_benefit_from_hyperbaric_oxygen_therapy_hbot_.en 14.05.2020.
 https://medicalgasresearch.biomedcentral.com/articles/10.1186/2045-9912-1-17 14.05.2020.

Menu