fbpx

Uraz mózgu, historia remisji u Curta Allena Jr.

Tlenoterapia hiperbaryczna pomogła na uraz mózgu Curta. Oto fascynujące badanie Doktora Harcha. Dwa lata po tej historii i walce o zdrowie Curta, do doktora Harch’a zadzwoniła jego matka, opowiadając o tym, że Curt znalazł pracę i jest w świetnej formie.
Uraz mózgu, historia remisji u Curta Allena Jr.

Uraz mózgu, a tlenoterapia hiperbaryczna

Statystyka mówi, że najczęstszym powodem śmierci (aż 70% przypadków) lub powikłań neurologicznych wśród ludzi przed 40 rokiem życia jest uszkodzenie mózgu w wyniku wypadku lub następstwie urazu czaszki. Stopień oraz rozległość urazu nie zawsze wiąże się z siłą uderzenia, czasem upadek z łóżka lub uderzenie się o kant stołu może doprowadzić do powstania rozległego krwiaka. W niniejszym artykule opiszemy przypadek bardzo ciężkiego uszkodzenia mózgu u 17 letniego Allena, który uległ wypadkowi i trafił po latach do kliniki tlenoterapii hiperbarycznej znanego specjalisty Doktora Harcha.

Objawy uszkodzenia mózgu

Następstwem urazu mózgu może być wiele czynników. Większość jednak jest zauważalna przez trudności w codziennym funkcjonowaniu. Każde podejrzenie uszkodzenia głowy powinno zostać przebadane przez lekarza specjalistę.

 • przewlekły ból głowy
 • utrata przytomności
 • zaniki pamięci
 • guz, stłuczenie i rany głowy
 • zaburzenia koncentracji i uwagi
 • osłabienie organizmu

Skutki urazu głowy mogą objawiać się  na przykład padaczką pourazową, która może wystąpić zaraz po wypadku lub po pewnym czasie (czasem nawet parę lat po urazie). Późne objawy uszkodzenia mózgu mogą pojawić się  wraz ze stopniowym otępieniem, niedowładem kończyn, zaburzeniami mowy, poszerzeniem źrenicy w jednym oku lub opadnięciem powieki. Wszyscy pacjenci z takimi objawami powinni być niezwłocznie hospitalizowani. Takie objawy są wynikiem tego, że uraz głowy uszkadza małe naczynia krwionośne mózgu. Sprawia to, że tlen trudniej dociera do komórek nerwowych.

Tlenoterapia hiperbaryczna, a uszkodzenie lub wstrząśnienie mózgu

Już samo podwyższenie ciśnienia otoczenia zwiększa ilość tlenu trafiającego do krwiobiegu i mózgu. W dużej ilości przypadków, do uszkodzenia mózgu dochodzi na skutek nagłego wstrzymania dopływu krwi do mózgowych struktur organizmu. Dzieje się tak, gdy skrzep lub blaszka miażdżycowa zatyka naczynie krwionośne, które doprowadzają krew do mózgu. Dr Shai Efrati z Uniwersytetu w Tel Awiwie znalazł sposób na przywrócenie funkcji tkanki mózgu, która wg specjalistów, miała być chronicznie uszkodzona. Co więcej, dzięki tlenoterapii hiperbarycznej, uśpione neurony można ożywić nawet 3 lata po uszkodzeniu mózgu. Gdy naukowcy porównywali zdjęcia wykonane po tlenoterapii hiperbarycznej ze zdjęciami zrobionymi po kontrolnych okresach nieleczenia, okazało się, że po 2 miesiącach regularnej tlenoterapii hiperbarycznej następował znaczący wzrost aktywności neuronów.

Stan chorych na uraz mózgu znacząco się poprawiał. Dochodziło do ustąpienia paraliżu, odnotowano też wzrost czucia oraz postępy w zakresie posługiwania się mową. Reasumując, tlenoterapia hiperbaryczna zapewnia energię konieczną do odbudowy połączeń między neuronami i stymuluje nieaktywne komórki.

Historia Curta Allena Jr. 

Siedemnastoletni Curt trafił do kliniki Doktora Harch’a po tym jak uległ wypadkowi samochodowemu w 2004 roku. Trafił na oddział intensywnej terapii w stanie krytycznym, ponieważ zdiagnozowano u niego uraz mózgu. Chłopak doznał ciężkiego wstrząśnienia mózgu, w wyniku którego zapadł w śpiączkę. Musiał przejść szereg operacji neurologicznych, ponieważ miał niebezpiecznie wysokie ciśnienie śródczaszkowe. Po miesiącu od wypadku rodzina Curta przeniosła go do znanego ośrodka rehabilitacji w południowo-wschodniej Luizjanie. Podczas trzech miesięcy przebywania w tym ośrodku doszło do tak niewielkiej poprawy, że lekarze spisali go na straty. Został wypisany z ośrodka jako przypadek niepowodzenia standardowej terapii pourazowej.

Rodzina Curta była zrozpaczona, jednak kolejny przypadek sprawił, że matka Curta spotkała dawnego pacjenta Doktora Harch’a. Doktor pomógł mu zalecając łagodną tlenoterapią hiperbaryczną w dolegliwościach po udarze mózgu i uszkodzeniu neurologicznemu. Następnego dnia Curt był już pod opieka Doktora Harcha.

Chłopiec rozpoczął tlenoterapię hiperbaryczną

Curt przeszedł razem 89 zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej i każdy etap rehabilitacji został udokumentowany na kasetach VHS. Na początku filmu Curt jest poddany ogólnemu badaniu przez Doktora Harcha. Jest już cztery miesiące po wypadku. Siedzi na wózku inwalidzkim, ma puste spojrzenie i nie odpowiada na polecenia Doktora. Jego spojrzenie nie podąża też za światłem.

Raport z rekonwalescencji Curta Allena Jr.

 • Po 36 ekspozycjach tlenoterapii hiperbarycznej, przeprowadzonych w okresie dwóch miesięcy, dwa tygodnie przed nagraniem kolejnego fragmentu Curt zaczął reagować na żarty operatora komory hiperbarycznej i wchodzić z nim w interakcje. Uśmiechał się lub odpowiadał mową ciała. Po 36 ekspozycjach stał się bystrzejszy, aktywniejszy, wyraźne i stopniowo wracał do dawnego siebie sprzed wypadku samochodowego.
 • Na kolejnym fragmencie filmu chłopiec opiera się przed wykonywaniem poleceń Doktora Harch’a. Doktor rezygnuje, wstaje, a wtedy Curt podnosi głowę i zaczyna się śmiać ze swojego opiekuna. Nie tylko wykazał poprawę pod względem poznawczym. Jego stan poprawił się na tyle dobrze, że był w stanie zażartować z Doktora.
 • Po 3,5 miesiąca od pierwszej sesji tlenoterapii hiperbarycznej Curt jest już w stanie mówić. Jest po 42 ekspozycjach w komorze hiperbarycznej. Rozmawia zadowolony z doktorem i celowo udaje, że jego imię jest takie samo jak nazwisko, a potem śmieje się z reakcji Dr Harch’a. Curt już swobodnie podąża wzrokiem za światłem.
 • Curt jest już po 80 ekspozycjach w komorze hiperbarycznej, minęło 6 miesięcy po pierwszej sesji hiperbarycznej. Chłopak nie używa już rurki do karmienia, z małą pomocą opiekuna chodzi i porusza się. Wstaje z wózka inwalidzkiego i spaceruje. Jest rozmowny i kontaktowy.
 • Mija 9 miesięcy od kiedy Curt korzysta z tlenoterapii hiperbarycznej, jest po 89 ekspozycjach. Siedzi wygodnie na krześle, rozmawia z Doktorem. Bez problemu chodzi, a jego chód jest coraz pewniejszy.

Były to ostatnie zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej dla Curta Allena jr. Jego stan poprawiał się w ciągu dalszym. Dwa lata po tej historii i walce o zdrowie Curta, do doktora Harch’a zadzwoniła jego matka, opowiadając o tym, że Curt znalazł pracę i jest w świetnej formie.

Bibliografia:
https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/urazy-i-stany-nagle,urazy-glowy,artykul,1582745.html 07.07.2020
https://hbot.com/traumatic-brain-injury-recovery-astounding-results-made-after-hbot/ 07.07.2020

Menu