fbpx

Wskazania do tlenoterapii hiperbarycznej

Czy wiesz, że tlenoterapia hiperbaryczna minimalizuje też skutki udaru, poprawia jakość życia osób autystycznych, pomaga uporać się z obrzękami? Zobacz, komu zaleca się skorzystanie z hiperbarii tlenowej!
wskazania do tlenoterapii hiperbarycznej

Ogólne wskazania do tlenoterapii hiperbarycznej

Łagodna terapia hiperbaryczna (mHBOT) to nieinwazyjny zabieg, podczas którego przebywa się w środowisku o zwiększonej zawartości tlenu. W komorze hiperbarycznej panuje ciśnienie wyższe od atmosferycznego, które sprawia, że tlen transportowany jest nie tylko poprzez hemoglobinę, ale też przez osocze i płyn mózgowo-rdzeniowy. Dzięki temu znacznie efektywniej dociera do każdej komórki w organizmie. W jakich przypadkach należy ją stosować? Kiedy może nam pomóc?

Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna wspiera leczenie wielu schorzeń, wśród których warto i należy wymienić kontuzje, reumatyzm, boreliozę, zespół stopy cukrzycowej czy problemy skórne. Tlenoterapia mHBOT minimalizuje też skutki udaru, poprawia jakość życia osób autystycznych, pomaga uporać się z obrzękami i trudno gojącymi się ranami. Jakie są wskazania do zabiegów w łagodnej komorze hiperbarycznej? Wyjaśniamy to w tym artykule.

Zatrucie tlenkiem węgla

W wielu mieszkaniach w Polsce nadal stosowane są piecyki gazowe, a zwłaszcza te starszych generacji, które niestety nieodpowiednio konserwowane sprawiają, że zatrucie tlenkiem węgla zdarza się stosunkowo często.

Szacuje się, że rocznie w Polsce dochodzi do kilku tysięcy takich zatruć, na terenie Stanów Zjednoczonych jest to nawet 15 000 takich przypadków rocznie. Tlenoterapia hiperbaryczna może uratować zdrowie i życie osoby zatrutej: przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz układu krążenia.

Choroba dekompresyjna

Występuje u osób narażonych na nagłe zmiany ciśnienia. Najczęściej borykają się z nią nurkowie, którzy zbyt szybko wynurzają się z dużych głębokości, ale problem ten dotyka również pilotów i pracowników kesonów.

Już jedna sesja potrafi usunąć zalegające w organizmie pęcherzyki azotu, które są główną przyczyną objawów tego schorzenia. Po zabiegach w komorze poprawia się jakość oddychania, znikają bóle mięśniowe, poprawia się mowa oraz uszkodzony przez zmiany ciśnienia wzrok. Jak pokazują badania, tlenoterapia hiperbaryczna zastosowana w ciągu 24 godzin od wystąpienia choroby dekompresyjnej, jest bardzo skuteczna.

Udar mózgu i choroby serca

Regularne zabiegi w komorze hiperbarycznej pomagają też w procesie przywracania sprawności osobom po udarze mózgu. Przyspieszają ponowne pobudzenie funkcji neurologicznych, poprawiają krążenie oraz mikrokrążenie.

Zmniejszają stany zapalne oraz minimalizują objawy choroby wieńcowej. Badania wykazały znaczną poprawę u 73 pacjentów po udarze, którzy przeszli 40 sesji tlenoterapii hiperbarycznej. Z kolei 10 z 12 osób po operacji serca zostało całkowicie wyleczonych.

Autyzm

W Stanach Zjednoczonych od dawna mówi się o tym, że zabiegi w komorze hiperbarycznej poprawiają jakość życia osób ze spektrum autyzmu.

Z badań dr Dana Rossignola z International Child Development Resource Centre wynika, że środowisko wysoko tlenowe pobudza „uśpione” komórki do pracy, wpływając na poprawę koncentracji, zdolności poznawczych oraz łatwość utrzymywania kontaktu wzrokowego. Poprawiła się ich pamięć, koncentracja, jakość snu, a nawet zdolność do interakcji społecznych.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, sprawdź nasz artykuł o spektrum Autyzmu.

Demencja i choroba Alzheimera

Pozytywne wyniki stosowania tlenoterapii hiperbarycznej u osób po udarze, skłoniły badaczy do przyjrzenia się jej wpływowi na zminimalizowanie objawów choroby Alzheimera i demencji.

Badania przeprowadzone na grupie 64 pacjentów w podeszłym wieku, którzy korzystali z sesji w komorze regularnie przez 12 tygodni w komorze mHBOT, wykazała zdecydowane polepszenie zdolności kognitywnych u wszystkich 64 pacjentów. Poprawiła się ich pamięć, koncentracja, jakość snu, a nawet zdolność do interakcji społecznych.

Reumatyzm

Objawy reumatyczne trudno sklasyfikować jako jedną chorobę. Można je jednak opisać jako ogół dolegliwości bólowych stawów, kręgosłupa czy szyi.

Badania wskazują, że tlenoterapia mHBOT spowalnia proces rozwoju choroby, minimalizuje ból i poprawia sprawność fizyczną. Chociaż reumatyzm nadal jest nieuleczalny, to sesje w komorze hiperbarycznej mogą poprawić jakość życia osób borykających się z tą dolegliwością.

Problemy skórne, w tym trudno gojące się rany i owrzodzenia

Sesje tlenoterapii hiperbarycznej są zalecane przez dermatologów osobom chorym na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry (AZS), trądzik różowaty, grzybicę skóry i owrzodzenia.

Przyspieszają również gojenie się ran. Stymulują komórki tkanki łącznej, które odpowiadają za produkcję kolagenu, a tym samym za uelastycznianie skóry. Duże dawki tlenu poprawiają też krążenie, działają przeciwzapalnie i wspierają rozwój komórek macierzystych, które zastępują uszkodzone komórki. Badania dotyczące owrzodzeń wykazały znaczną poprawę u 80% pacjentów, którzy przeszli 4-tygodniową terapię hiperbaryczną.

Rekonwalescencja po radioterapii

Radioterapia to jedna z powszechnie stosowanych metod zwalczania komórek nowotworowych, ale jej długie stosowanie ma wiele skutków ubocznych.

Należą do nich między innymi zmęczenie, utrata apetytu, ból, nadmierna wrażliwość na dotyk, nudności czy utrata włosów. Tlenoterapia hiperbaryczna należy do zabiegów, które zaleca się po skończonej radioterapii, jednak dopiero po konsultacji z lekarzem. Podczas 14 badań, na 753 uczestników, stwierdzono, że zabiegi w komorze hiperbarycznej minimalizują ból i zmniejszają uszkodzenie tkanek.

Inne wskazania do zabiegów w komorze hiperbarycznej:

 • urazy i uszkodzenia mózgu, w tym choroby neurologiczne np. stwardnienie rozsiane, Parkinson,
 • trauma i depresja,
 • borelioza,
 • kontuzje i urazy stawów oraz kości,
 • oparzenia,
 • głuchota,
 • starzenie się,
 • bóle migrenowe,
 • ADHD, zespół Aspergera, zespół Downa
 • anemia,
 • problemy ze wzrokiem,
 • uszkodzenia tkanek,
 • chroniczny ból,
 • cukrzyca i niektóre jej powikłania (w tym stopa cukrzycowa),
 • odmrożenia,
 • zawał serca, arytmia, choroba wieńcowa, dusznica bolesna,
 • problemy gastryczne, w tym niedrożność jelit lub ich owrzodzenie, choroba wrzodowa, zapalenie jelit, choroby odbytu, infekcje.

Czy komora hiperbaryczna może zaszkodzić?

Zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej nie są odpowiednie dla każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania, które wykluczają z udziału w sesjach. Dlatego pierwszą wizytę w gabinecie tlenoterapii powinna poprzedzić konsultacja z lekarzem i pogłębiony wywiad medyczny na temat problemów zdrowotnych, schorzeń, przewlekłych chorób, przebytych wypadków czy stosowanych leków. Pozwoli to zminimalizować działania niepożądane i uniknąć problemów.

Menu