fbpx

Wsparcie w leczeniu trądziku?

Czy możemy pomóc w silnych stanach trądzikowych? Jak najbardziej! Tlenoterapia hiperbaryczna koi skórę i zmniejsza objawy trądziku, redukuje stany zapalne i minimalizują ryzyko powstawania blizn. Dowiedz się więcej z artykułu.
tlenoterapia hiperbaryczna leczenie tradziku azs problemow skornych

Tlenoterapia hiperbaryczna jako wsparcie w leczeniu trądziku

Trądzik to zmora (nie tylko) nastolatków. Coraz częściej jego objawy dotykają także osób po 25 r.ż., zwłaszcza kobiet. Jakie są przyczyny trądziku i w jaki sposób tlenoterapia hiperbaryczna wspiera jego leczenie?

Trądzik pospolity zwany także trądzikiem młodzieńczym jest dolegliwością kojarzoną przede wszystkim z okresem dojrzenia. Rzeczywiście. To kłopotliwe schorzenie dotyka przede wszystkim dorastającą młodzież. Coraz częściej z jego objawami zmagają się jednak osoby po 25 r.z., zwłaszcza te żyjące w permanentnym stresie.

Trądzik, czyli?

Trądzik pospolity jest przewlekłą chorobą zapalną mieszków łojowo-włosowych. Na skutek zmian w gospodarce normalnej organizm produkuje większą ilość łoju o specyficznym składzie. Zrogowaciały naskórek nie zostaje złuszczony, ale zatyka ujścia mieszków łojowo-włosowych. Efektem jest powstanie czopa w kanaliku i… zaskórnika na powierzchni skóry. Takie środowisko sprzyja namnażaniu się bakterii i powstawaniu stanów zapalnych.

Jak rozpoznać trądzik?

Charakterystyczną cechą trądziku pospolitego jest przetłuszczająca się cera i zmiany skórne występujące przede wszystkim na twarzy, rzadziej na plecach, karku, szyi i dekolcie. Mogą one przybierać formę ropnych krost, podskórnych (często bolesnych) grudek, ropni, a nawet torbieli.

Jakie są przyczyny trądziku?

Trądzik jest schorzeniem, którego wystąpienie warunkuje szereg czynników. Są to przede wszystkim:

  • charakterystyczne dla okresu dojrzewania zmiany w gospodarce hormonalnej;
  • czynniki genetyczne. Jak wskazują eksperci, prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku u osoby, które rodzice zmagali się z tą kłopotliwą dolegliwością, wynosi ponad 50%;
  • obecność bakterii z rodziny Propionibacterium;
  • przyjmowanie niektórych leków i antykoncepcji hormonalnej;
  • niewłaściwa dieta, stres, palenie papierosów i picie alkoholu. Jak wskazują badania, takie czynniki nasilają objawy chorobowe.

Jak leczyć trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy, zwłaszcza ten w zaognionej intensywnej postaci bywa powodem ogromnych kompleksów, obniżonej samooceny i utraty pewności siebie. Może prowadzić także do powstania przebarwień i trudnych (a czasem wręcz niemożliwych) do usunięcia blizn. Aby uniknąć takiego scenariusza, nie warto czekać „aż trądzik samoistnie ustąpi”, ale wdrożyć odpowiednie leczenie.

W zależności od nasilenia objawów chorobowych w leczeniu trądziku stosuje się najczęściej:

  • antybiotyki doustne, przede wszystkim tetracykliny i makrolidy,
  • antybiotyki miejscowe, np. erytromycynę, klindamycynę oraz cykliczny węglan erytromycyny;
  • preparaty o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i zmniejszającym wydzielanie łoju, np. nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy.

Podczas leczenia warto ograniczyć spożycie cukru, nabiału i ostrych przypraw oraz, jeśli to możliwe, zrezygnować z alkoholu i palenia tytoniu. Wsparciem w leczeniu będzie dieta o niskim wskaźniku glikemicznym bogata w witaminy i substancje mineralne. Duże znaczenie ma także odpowiednia pielęgnacja skóry. Wbrew obiegowej opinii powinna być ona oparta nie na wysuszaniu (przesuszona składnikami kosmetyków tłusta cera będzie produkować jeszcze więcej sebum), ale delikatnym nawilżaniu i redukcji wykwitów. Nie mniej ważne jest zachowanie zasad higieny — wycieranie skóry jednorazowymi ręcznikami oraz powstrzymanie się przed wyciskaniem i rozdrapywaniem wyprysków.

Tlenoterapia hiperbaryczna a leczenie trądziku

Doskonałym uzupełnieniem standardowego leczenia trądziku młodzieńczego jest tlenoterapia hiperbaryczna. Sesje w komorze hiperbarycznej kompleksowo dotleniają cały organizm. Dzięki nim tlen jest wchłaniany przez wszystkie płyny ustrojowe oraz przez wszystkie komórki i tkanki ciała, nawet te z zablokowanym lub zmniejszonym przepływem. Taki proces stymuluje i przywraca funkcje uszkodzonych komórek i organów, poprawia krążenie. W ten sposób koi skórę i zmniejsza objawy trądziku, redukuje stany zapalne i minimalizują ryzyko powstawania blizn.

To jednak nie wszystko. Tlen zabija także bakterie beztlenowe wywołujące trądzik, uszkadzając i niszcząc błonę zakażonej komórki. Zapobiega także ich namnażaniu. Zalegający wewnątrz materiał może wydostać się na zewnątrz, a skóra może wreszcie się zagoić. Dzięki potężnej dawce tlenu cera jest rozświetlona, jaśniejsza i zdrowsza.

Tlenoterapia hiperbaryczna wzmacnia skuteczność antybiotykoterapii i skraca czas jej stosowania. Pomaga także niwelować negatywne skutki wpływu antybiotyków na organizm.

Badania wykorzystujące tlenoterapię hiperbaryczną w leczeniu trądziku?

W pracy naukowej Potencjalne zastosowania miejscowej tlenoterapii w dermatologii napisanej przez grupę naukowców w składzie Luigi Bennardo, Ester Del Duca, Stefano Dastoli, Giusy Schipani, Elisabetta Scali, Martina Silvestri i Steven P. Nisticò autorzy omawiają wpływ zastosowania różnych postaci tlenu na leczenie schorzeń dermatologicznych, przytaczając wyniki badań.

Jednym z nich jest badanie przeprowadzone wśród osób z umiarkowanymi trądzikiem. Wybrano do niego osiemnastu pacjentów z trądzikiem na twarzy w umiarkowanym stopniu (10 kobiet i 8 mężczyzn; średni wiek 23 lata). Chorzy wykazywali typowe zmiany grudkowo-krostkowe; średnia liczba zmian na twarzy przed leczeniem wynosiła 21,9. Wszyscy zawiesili wcześniejsze leczenie trądziku na co najmniej 4 tygodnie przed badaniem.

Pacjenci uczestniczyli w 3 sesjach tlenoterapii tygodniowo, łącznie w 12 sesjach, a postępy, bezpieczeństwo i skuteczność oceniano przed, w trakcie (6 sesji, 2 tygodnie) i po zabiegu (12 sesji, 4 tygodnie). Po zakończeniu terapii wszyscy wykazali poprawę w zakresie liczby typowych zmian zapalnych. Początkowa średnia liczba zmian wynosiła 21,9. Po 1 tygodniu uległa ona zmniejszeniu do 8,7, po 2 tygodniach do 3,7, a po zakończeniu leczenia wyniosła 3,1. Zmiany oceniano również po 1 i 3 miesiącach od leczenia (średnia liczba zmian wynosiła odpowiednio 3,2 i 3,9), wykazując utrzymanie się wyników całkowitych lub częściowych.

Nieleczony (lub źle leczony) trądzik młodzieńczy może pozostawić widoczne blizny nie tylko na twarzy, ale także w psychice. Jeśli zmagasz się z tą przykrą dolegliwością, nie czekaj, aż minie sama. Dzięki fachowemu wsparciu i połączeniu kilku skutecznych metod leczenia odzyskasz piękną skórę i… pewność siebie.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6246052/

Menu